| Dacianna a întrebat:

Legat de examenul de matematica de la evaluarea natioanala. La "celebra" problema cu ana are mere pentru cei care stiu cerinta. daca am rezolvat-o astfel :
A + B =7
A+C =8
A+B+C=12

A+B+A+C = 7 +8 = 15
2A+B+C=15

A+B+C=12
2A+B+C-A-B-C =15 -12

A=3

Credeti ca imi va da punctaj maxim chiar daca nu am scris si cate mere are calin? Adica chiar daca nu am rezolvat problema la fel cum era in barem? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Dairaa a răspuns:

Ai ajuns la raspunsul corect deci da, cred ca vei primi punctaj maxim. Si cerinta era : cate mere are Ana? Nu trebuia sa afli si cate mere are calinwinking

1 răspuns:
| PinkBlue05 a răspuns:

Exact asa am facut si eu si nu am mentionat cate mere are Calin. Si cerinta cerea sa determinam cate mere are Ana, nu si Calin straight face.