| JustWeee a întrebat:

Mentionez: fundita + voturi.

Parintii nu prea ma lasa sa ies..ca spun ca la 14 ani nu am de ce sa beau suc la o terasa, ca nu am de ce sa ma duc in parcuri, ca e prea devreme straight face ce sa ma fac? plus ca nu fumez, nu beau, nu am iubit..doar as vrea sa mai ies si eu din cand in cand cu prietenii sad plz ajutor.

8 răspunsuri:
| alina58 a răspuns:

Stiu ca e ciudat sa auzi, dar parintii tai procedeaza foarte bine, singurul lucru care le scapa e sa iti explice de ce nu ai voie sa mergi. Cum ei nu au facut-o, da-mi voie sa iti spun cate ceva despre ce se intampla in cercurile de prieteni. De cele mai multe ori, esti exclusa dintr-un grup doar pentru simplu motiv ca nu esti ca ei! Atunci, cel mai sigur o sa apara alcoolul, fumatul, tot felul de prafuri si multe altle. Bineinteles, mergand pe principiul "tot ce e interzis e palpitant" tu nu vei pune stop. Tocmai de aceste lucruri incearca parintii tai sa te fereasca, pentru ca tu esti la varsta la care nu deosebesti binele de rau. Nu ii judeca, o sa vezi ca peste ani o sa le dai dreptate. O sa ai timp sa iesi de o sa te plictisesti. Multa rabdare iti doresc :*

| sCzKun a răspuns:

Buna si tie.
Parintilor le pasa de tine, de aceea nu vor sa te lase, isi fac griji si este posibil sa nu aibe incredere in tine. Ce ai putea sa faci in privinta asta este ca tu sa le demonstrezi ca poti sa te descurci destul de bine si singura. Poti sa le spui ca daca nu iesi nicaieri, ramai fara prieteni ( ei iti vor spune ca si asa nu ai/nu sunt de incredere ), tu va trebui sa le raspunzi concret si sa fii sigura pe tine si intotdeauna nu lasa in urma problemele de familie, rezolva-le si fi ordonata in privinta asta, parintii vor tine cont ca-i ajuti si ca te maturizezi si le vei capata increderea, prin urmare, ei nu vor avea de ales si te vor mai lasa din cand in cand sa iesi si tu. Dar nu profita de asta prin 'nesimtire', adica sa iesi de repetate ori, ca vor observa si nu te vor mai lasa.
Succes!

| neutrino a răspuns:

Nu cere ajutorul nimanui. Este problema ta cu parintii. Poate ca au dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| amaliaamely a răspuns:

E nasol si eu am parintii la fel...ca cica domne ferii ca patesc ceva si ca am doar 14 ani... si am alsa maxim pana ce se intuneca in oras ca cica sa nu am violeze cineva laughing)laughing)asa ca stiu e nasoala situatia

| Piiiiiiika a răspuns:

Buna :]

Stiu cum e. Eu ii rog pe ai mei de o saptamana sa ma lase sa dorm la o prietena.
Sa mergi in oras? Ok. Eu nu merg des. La ocazii. Le zici si tu:

Mama, tata - ma lasati va rog frumos sa merg si eu cu prietenele la un suc? In parc. Sau unde te duci. Si mentionezi cu cine mergi.

Eu am 12 ani si ma lasa sa merg cu prietenele in oras si ma simt ok pentru ca au incredere in mine. Inainte de plecare mi se pun intrebarile CU CINE MERGI? UNDE MERGI? CAT STAI? bla bla.
Ma enerveaza dar ma bucura ca isi fac griji pentru mine.

Parintii tai vor sa te protejeze dar trebuie sa inteleaga ca si tu meriti putina incredere si libertate.

Bafta :*

| DeutssDee a răspuns:

Lasa`ma avem acelais gen de parinti.Ma sacaie la cap toata ziua esti prea mica...ce cauti tu pe afara cu cine te plimbi...si mentionez ca am numai 10 la scoala.Ei zic ca e perioada nasoala thinking

| SexQueen a răspuns:

Sincer... Ai mei m-au lasat libera de mica, si acum am facut numai tampenii si nu mai au incredere in mine. Asa ziceam si eu, ca nu fac nimic, sunt cuminte.Si din cauza anturajului am inceput sa fumez, sa beau, am avut iubit, au aflat ai mei si am avut numai belele. Am tot 14 ani, si deja stiu prea multe, uneori imi doresc sa fiu iar copil si sa ma joc din nou cu papusile, fara sa duc grija ca maine afla mama cine stie ce secret de-al meu, asa ca. traieste-ti copilaria cat mai ai timp. Nu fa aceeiasi greseala ca mine, o sa-ti para rau mai tarziu.