| Catenstein a întrebat:

Ajutor! Dau funda + Voturi Cum sa imi conving parintii sa ma lase sa ies si eu intr-o seara cu prietena mea cea mai buna[nu este tocmai un club mai de graba un bar]? Pe prietena mea parintii o lasa mereustraight face. Si ai mei m-au lasat odata dupa balul bobocilor si inca o data de Sf Valentin si mi-au zis "Haii ai voie doar de 2 ori pe an"..si asta ma cam deranjeaza.straight face+ca eu nici nu tsau mult maxim 12 sau 1 noaptea ca dupa aia ma plictisesc. deci toti prietenii mei si nu exagerez cand spun "toti" pot sa iasa parintii lor ii lasa sa place si nu ma refer la baieti ma refer la fetestraight face ai mei sunt si mai duri sigh cum sa ii conving?

Răspuns Câştigător
| AriaMontgomery a răspuns:

Buna.Aceeasi problema am avut si eu....mai intai discuta in particular cu veriga slaba mama/tata si explica-i (presupun ca ai vreo 14-15 ani ca altfel le dau dreptate parintilor)Spune-i ca la varsta asta este normal sa iti petreci timpul cu prietenii si ca vrei mai multa libertate, ca stii ca ei isi fac griji pentru tine dar vei fii in siguranta deoarece vor veni mai multi colegi de ai tai(dau un exemplu, desi ar fi bine sa mergi cu mai multi prieteni). Spune-i ca iti doresti sa iesi si tu cu prietenii sa va distrati iar dupa ce ii spui ce ai tu pe suflet si te deranjeaza, o/il rogi sa discute si cu mama/tata ta/tau.Eu asa am procedat si i-am convin.
Mult succes!:*

1 răspuns:
| LicuriciPlici a răspuns:

Pai eu cred ca parintii tai vor sa te stie in siguranta si de aceea cred ca sunt mai duri. oricum poti sa incerci sa ii convingi ca tu vei fii bine ca totul e sigur pentru tine si poti sa le spui ca nu stai mult.Trebuie sa le creezi acel sentiment de siguranta(o sa fie greu). Alta idee nu amthinking