| Ludacriss a întrebat:

Daca esti adolescent citeste asta
Sunt baiat, am 18 ani. Asa cum stii e perioada cea mai dificila din viata. Ca sa imi intelegi problema iti spun pe scurt o povestea mea:
-De mic am fost laudat de parintii mei cum ca sunt cuminte, destept, ascultator, chiar asa era... Insa anii au trecut si doar vorbele au ramas. In ultimul timp (6 luni) m-am lasat de sport, adica trasul de fiare (era cel mai mare hobby al meu), am inceput sa beau, sa fumez, sa imi aleg gresit prietenii, am note proaste la scoala si media scazuta la purtare, nu mai am noroc in dragoste etc... Am decazut complet
-In seara asta am cerut tatalui meu bani sa ies in oras si a inceput sa ma certe... Motiv: a aflat ca fumez, beau, iau note proaste... Ma simt ultimul om, abia mai am putere sa scriu
Problema e urmatoarea: am incercat si inca incerc sa revin la persoana care eram acum 6 luni de zile insa nu am destula forta, nu mai am vlaga, imi lipseste motivatia, a disparut baiatul care eram odata.

(Aviz amatorilor care spun "eu nu o sa fumez", "nu o sa beau"... as fi jurat pe orice ca nici eu nu as face asa ceva, insa am ajuns la vorba baietilor mai mari)

Orice ajutor este binevenit! Multumesc

Răspuns Câştigător
| ioana1600 a răspuns:

Buna:* greu... eu devenisem intr-un timp extrem de rece cu iubi pentru ca inainte ma facea sa sufar! Te inteleg perfect. eu nu fumez. si sper sa nu ma apuc, nu e un lucru grav daca t controlezi:p eu am multe probleme de familiesad as vrea sa le rezolv dar nu pot! greu, nu? Cat despre tine o motivatie pentru a renunta la ceea ce faci esti chiar tu! Tu trebuie sa fii motivul pentru care vrei sa renunti la lucrurile rele. daca, cu familia nu esti in relatii bune! Ai putea sa iti faci o iubita, schimba anturajul.nu ii ignora de tot pur si simplu renunta la atatea iesiri! iesiti mai rar si insearca sa faci prieteni care nu te pot influenta! la scoala nu trebuie sa fii in top nici la note si nici la comportament :p un pic de haos mergelaughing la ore. dar incearca cat de cat sa te indrepti cu notele. daca o lasi mai moale cu anturajul poate reusesti! cu fumatul nu stiu ce sa zic ca aici depinde de tine daca te lasi. sper sa fii asa cum vrei, cum erai!

2 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu te înţeleg frate lasă în pulpa mea jos ţigara.
Am fumat şi nu-mi place, nu văd plăcerea sincer.
Iar de băut nu văd cum n-ai putea să te laşi că nu e drog.
Vrei soluţia?
Să nu-ţi mai dea ai tăi bani de buzunar vreo 2 milioane pe lună şi ai să vezi cum te laşi.
Dacă n-ai bani, ai să furi ţigări?

| lalalandmachine a răspuns:

Cred ca problema ta cea mai mare este ca nu ti-ai gasit inca o persoana care sa te inteleaga asa cum esti care sa te ajutae sa trecu peste probleme, incearca sa te gandesti si la consecintele care o sa urmeze daca o sa continui tot asa