| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, nu inteleg de ce Anglia este asa de "dorita" de romani, ce ii atrag pe ei la tara asta si de ce te-ai muta in tara asta? Sunt numai aspecte negative: sunt rasisti, au accentul ala de te racaie pe creier, femeile de acolo sunt sperietori de ciori, se considera superiori si mancarea de acolo este groaznica.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pe față, nu. Am incercat sa nu dau impresia ca sunt roman. Mai ales ca stiam ceva engleza cand am ajuns aici. Dar la cati straini sunt aici in Londra, nu cred ca isi dau seama de unde ai putea fi. In Preston Road, de unde imi fac cumparaturile, exista o mare varietate de out-sideri care au magazine, indieni, pakistanezi, moldoveni, români, ruși etc.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru lira sterlina, are valoare mai mare decat euro. E clar ca nu-ti place limba engleza. Eu ma descurc, de cand sunt de 3 ani pe aici.

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

Nu imi place accentul lor, dar cum te descurci cand vezi femeile de acolo?

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

Sincer sa fiu imi place mai mult spaniola sau portugheza.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lukasssz):

Sunt si frumoase si urate. Nu prea am timp de ele. Programul de lucru imi ocupa o mare parte din timp. Accentul este ciudat fata de engleza invatata in scoala. Mai ales ca lucrez la cineva care nu este englez get-beget si mai are si clienti de alte nationalitati care au alt accent. Dar imi fac treaba, imi iau salariul si cam atat.

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

Engleza americanilor suna mai bine.

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

O lira sterlina =1, 17 euro deci nu e asa o mare diferenta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lukasssz):

La un salariu bunicel conteaza acei 0, 17.

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

O intrebare, ti s-a intamplat sa fi discriminat de englezi doar pentru ca esti roman?

| Lukasssz explică (pentru darrio2007):

Este bine ca te-ai adaptat, iti urez succes.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lukasssz):

Multumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru Lukasssz):

Pe față, nu. Am incercat sa nu dau impresia ca sunt roman. Mai ales ca stiam ceva engleza cand am ajuns aici. Dar la cati straini sunt aici in Londra, nu cred ca isi dau seama de unde ai putea fi. In Preston Road, de unde imi fac cumparaturile, exista o mare varietate de out-sideri care au magazine, indieni, pakistanezi, moldoveni, români, ruși etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă continui așa, ți-ai pierdut respectul meu.

| Lukasssz explică (pentru sadrian46):

Chiar nu ati auzit asta despre Anglia? Romanii sunt tratati ca niste sclavi si niste oamenii din lumea a 3- a