| Anoonima8363 a întrebat:

Hey TPU! Nu prea am o relație buna cu taica-miu, când e sa vorbim ceva doar ne certăm,azi a văzut ca am mizerie in camera și-a spus mai bine aveam fata pe x (vara mea) aia fata de milioane, știe sa facă curat stie de aia,stie de aia. In alta zi stăteam pe telefon si imi spune,, una mai slaba ca tine e la munca", iar ne-am certat, nu-l mai suport, mi s-a luat se el, as pleca de acasă doar ca is minoră. Va rog sa-mi spuneți ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Ariana131 a răspuns:

Ia problema de la 0, dacă tatăl tău te cearta pentru mici chestii, înseamnă că și pe el il certau părinții când era de vârsta ta, si el asa a rămas, cu aceasta gândire. Problema e ca nu prea ai cum sa schimbi aceasta gândire, un om care creste de mic, cu certuri și vorbe de genul "nu ești bun de nimic, nu faci ca mine, nu faci aia, aia" asa o sa aibă și el gândirea. Nu poți pleca de acasă pentru ca ești minora, poți doar sa găsești o ruda mai apropiata și sa stai la ea, sau la o prietena. Nu recomand plecatul de acasa, dar ca si copil, nu e în regula sa stai într o casa cu un om cu care te cerți zilnic, si sa nu poți avea liniște, si mai ales omul fiind tatăl. Poți sa încerci sa discuți cu el, dar foarte greu sa își schimbe gândirea, ești minora, probabil ca ești la școală/liceu, ce munca sa ai? Cine angajează minori full time? Part time poate, dar nu faci față și cu școala și cu munca, foarte rar sunt copii care rezista. Aceste comparații se fac mai mereu, pentru ca și el in copilărie era comparat probabil cu alt copil. Un tată ar trebui sa se intereseze dacă copilul se descurca la școală, dacă are nevoie de caiete, sau poate meditații, nu sa l certe ca nu se duce la munca, e culmea.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cata nesimtire si tupeu pe o minora fara bun simt!
Daca as fi fost in locul lui taica-tu iti luam accesul al telefon si ienternt, ca sa te invat minte sa nu mai raspunzi urat tatalui si sa pui mana sa faci curat dupa tine.
Copil nesimtit si nerecunoscator ce esti!

| Anoonima8363 explică (pentru Violleta2022):

Singur sunteți trecută de 30 de ani daca vedeți partea rea doar la mine, nu ați citit când a spus ca mai bine avea ca fica pe vara mea ca ea e mai vrednica la mine, si de unde știți dvs ca la mine în camere e mizerie 24/24? Iar cu telefoanele toată generația asta sta pe telefoane.

| Anoonima8363 explică (pentru Anoonima8363):

Vrenica decât mine*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anoonima8363):

Bineinteles ca sunt mama si stiu sa-mi educ copii, de aceea vorbesc in cunostinta de cauza!
care fata la varsta ta a ajuns sa fie facuta de ras ca-i puturtoasa si nu face curat in camera, nu afce curatenie dupa ea, dar prefera sa stea pe telefon toata ziua.
telefonul nu te invata carte!
Lasa naibii socializarea si pune mana sa inveti, ca de aia mergi la scoala. fa curatenie in camera si casa unde locuiesti ca esti de toata rusinea, daca si taica-tu a ajuns sa-ti reporseze asta.
Eu ti-as confisca telefonul 1-2 saptamani si accesul la internet, ca sa te pedepsesc pentru orbraznicie, mizerie si note mici la scoala.

| Anoonima8363 explică (pentru Violleta2022):

De unde știți dvs ca nu fac curățenie? Si de ce ma jigniți? La școală am note foarte bună, modul trecut ce-a mai mica nota a mea a fost 8, iar curățenie fac, nu mă scol direct de dimineață sa fac dar pe la 12-1 fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anoonima8363):

De unde stiu eu ca nu faci curat in camera?
Pai, din declaratia ta de mai sus:
"Nu prea am o relație buna cu taica miu... azi a văzut ca am mizerie in camera "
Ca sa ajungi sa ai camera murdara inseamna ca nu ai facut curatenie si nu ai mentinut-o multe zile!

Cat priveste scoala, pune mana serios pe carte si lasa telefonul, ca ala este pierdere inutila de timp si nu ai nevoie de el, dar de carte ai mare-mare nevoie, ca acu bate la usa examenele.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Jalelaughing)) are dreptate mare.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Tatăl tău bine înțeles.