| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Hey TPU:*!
O "mica"... adica o marelaughing problema.
Am pe cineva in clasa, care incearca sa ma departeze de cmbp (cea mai buna prietena) si reuseste, adica incearca sa ne desparta si deja reusestesad. Adica eu sunt ca un catelus, si ma las manevrata, adica nu stiu sa spun NU, pur si simplu, si acum cmbp a mea s-a suparata super tare ca m-am dus cu fata aia care incearca sa ne desparta. Eu sunt X, pr mea e Y, iar aia care incearca sa ne desparta e Z.
Z are ceva la maneca, si stie totul cum sa faca ca sa o indeparteze pe Y de mine si a reusit. Eu X imi plang de mila, si nu stiu cum sa fac ca sa ma ierte si sa promit ca nu mai fac, am promis de prea multe ori, iar Z stiind asta, a facut in asa fel incat sa nu ma tin de promisiune, iar Y spune acum ca am profitat de ea, dar eu habar n-am cum sa profit de un omlaughing. Cum sa profiti in 4 ani si jumatate de cineva?laughing.
Imi fine, si ar mai fi un personaj, B, care tot intervine in relatia mea cu pr mea (relaite de prietenie).
Si chiar nu stiu ce sa mai fac, s-a saturat si Y de atatea certuri si alte chestii. Adica ai mei si-au format o parere foarte buna despre Z, si trebuie sa o invit la ziua mea, si daca cumva nu o invit ai mei banuiesc ceva. Si daca o invit Z poate ajunge mult mai usor la mine si sa ma manipuleze (din cauza ca NU STIU sa spun NU in fata. adica (,) cand spun NU cuiva nu ma simt in apele mele).
B tot intervine (profitand de mine la teme) si bla bla.
Precizez ca am ascuns o chestiestie de cmbp deoarece nu vroiam sa spuna din nou la toata clasa (cum a facut-o anul trecut IN GLUMA).
Merci ca ati citit povestea.
Acum intrebarile: Cum sa fac sa nu o mai pierd si sa ii arat CU ADEVARAT cat de rau imi pare (din nou)crying.
2. Cum sa invat sa spun NU, fara sa ma simt "naspa" (in termen mai nou)?
3. Cum pot sa le indepartez pe Z si pe B? {cat mai departe, sa nu le mai vad in fata ochilor, ca m-am saturatcrying}
Fundita promitttt!

8 răspunsuri:
| NuConteazaCineSunt explică:

@ioana nu spune nimic.
aia care incearca sa ne desparta ma departeaza pe mine, adica ma face sa nu mai stau cu Y, nu in sensul ca spune ceva, ea tace, doar actioneaza prin fapte:-s
scorpiaat wits' end

| NuConteazaCineSunt explică:

@bårßie stie ca z vrea sa ne desparta.
dar nu mai suporta

| alish a răspuns:

Deci tu ai o problema f dificila prin care am trecut si euhappy mai intai iti voi spune povestea mea ca sa poti sa te inspiri dn ea.
Deci eu cu bff-ul meu[ana] stateam in aceeashi banca de 2 ani sh ne intelegeam super:X stiam totul una despre cealalta, ne ajutam, ne luam aparareahee heene faceam lipeala cu baietii care ne placeaulaughing pana la urma am ajuns sa spunem ca suntem cam aceeasi persoana:X sh stiu ca nu prea e bine, dar pentru noi era superb:X.Aceasta frumoasa poveste a tinut pana intr-un timp cand dirigina a hotarat sa ne mute din banca dn cauza unei fete [alexandra] care ii furase iubitul anei[bfful meu].Ana nu a avut ce face sh s-a mutat dn banca... in prima zi... a fost binisor, dar in a doua zi nu am vbit deloc pentru alexandra nu o lasa pe ana sa vbeaska cu mine, sh ana e la fel ca tine usor manipulabilahappy.In toata ziua aceea am plans, sh cand am intrat pe mess mi-a zis chiar asa`` mi-e dor de tine`` sh i-am zis ca sh mie, dar se pare ca alexandra ma cam inlocuieste sh ne tot certam pe tema asta sh plangeam aman2.Pana la urma am decis ca nu trebuie sa ne plangem de mila sh ca trebuie sa luptam pentru prietenia noastra.Atunci am vbit cu diriginta, ne-am rugat de ea. in primele zile nu a acceptat, timp in care am incerc sa o indepartez pe ana de alexandra, adica cand alexandra venea la noi ii ziceam anei ca vreau sa ii zic un secret sh alexandra nu trebuie sa ramana sh ii ziceam o chestie banala dar adevarata, sh discutia se ``amplifica`` sh alexandra numai avea timp sa stea cu anahappy pana cand anei a inceput sa ii displaca compania ei happy.Sh cu diriginta, pana la urma a cedat sh ne-a lasat sa stam inapoi aman2 in bancahappy.
Acum, raspunsurile mele la intrebarile tale ar fi:
1.Cand te intalnesti fata in fata cu ea o iei in brate sh ii zici sa te ea sh ea in brate, ii zici ca ti-e ff dor de ea:X sh ca vrei sa va impacati ptc nimeni te stie la fel de bine ca ea, sh e de neinlocuit!happy[asta mi-a zis mie ana:X sh am iertato:X am inceput sh sa plang]
2.Pur sh simplu te gandesti ca acel ``nu`` iti va face foarte bine pe viitor, atat tie cat sh bff-lui tau, dar sh persoanelor din jur.Gandeste, daca un baiat mai urat [care-ti displace] te place sh te intreaba daca vrei sa fi iubita lui tu ii spui da numai ptc ti-e mila de el? gandeste-te ca daca va afla acest lucru nu va mai vorbii cu tine sh se va simtii ingrozitorhappy.
3. Vrei sa te indepartezi de pr ta cea mai buna?:O Cred ca vrei sa zici sa le indepartezi pe ele doua, dar eu iti voi zice in ambele situatii:
a). Daca vrei sa o indepartezi pe pr ta cea mai buna de tine, iti ceri scuze in fata ei si ii zici ca nu vrei sa mai fiti prietene, ptc se pare ca deja te-a inlocuit sh ca sh tu o sa icneri sa faci aceeasi chestiehappy.De aici discutia va continua si veti vedea voi ce hotarati, sh ca sa o indepartezi pe fata aceea [care va despartit pe voi ] ii zici ca nu merita sa mai fie prietena ta, sau amica ta, ptc te-a facut sa te cerit cu cea mai buna pr sh ca tea folosit sh tu nu accepti astfel de oameniihappy.
b). Daca vrei sa le indepartezi pe cele doua, faci cum am facut si euhappy cand vezi ca fata aia se apropie te tine sh cmbp-ul tau ii zici cmbp-ului ca vrei sa ii zici un secret sh spui sh ut o chestie banala happy dar sa fie adevarata sh de acolo discutia va continuahappy
Sucees:X sh te pup dulce:X

| ioana_7606 a răspuns:

Sincer ar trebui sa iei atitudine. Cred ca daca prietenii ti-ar fi "prieteni" nu ar trebui sa creada ce zice aia.

| Iiiiioana a răspuns:

Pfuaaai fato ia atitudine repede!
in primul rand ia-o pe prietena ta si spune-i in fata: fato ma asculti si daca vrei si daca nu ca am si eu ceva de zis ok? si vorbesti cu ea despre ce s-a intamplat si ii spui ce ne-ai spus si noua. ca z incearca sa va desparta. ca poate ca y prietena ta nu si-a dat seama de asta si a crezut ca vrei sa nu mai fiti cmbp tongue
apoi sigur veti rezolva problema ca asa mi s-a intamplat mie si unei fete si am rezolvat prin vorbire deschisa. spune-i ce ai pe suflet si o sa inteleaga pentru ca banuiesc ca de aia i-ai dat titlul de CMBP happy
apoi vorbeste si cu parintii tai si explica-le ca tu nu vrei sa o inviti pe Z la ziua ta ca nu o suporti si e petrecerea ta si le zici ca nici alte persoane de la ziua ta nu o suporta.
mergeti la Z si spunet-i in fata: tu fata tu nu priecepi ca nu poti sa ne desparti? degeaba tii ciuda ca nu faci nimica. spune-i sa se duca naibii si sa va lase in pace cu B cu tot si zicetii si la B sa va lasein paci.
despre faza cu sa inveti sa spui NU e mai complicat. poate ca asa ai fost obisnuita. crdee-ma asa eram si eu. adica toata lumea doar pe tine se bazeaza si nu poti sa spui nu pentru ca te simti prost si in gandul tau nu vrei sa accepti. happy
pai ia atitudine. pur si simplu schimbati-o putin si spune Nu pur si simplu ca nu e nimic rau in asta. spune-le ce simti si spune-le ca sa nu se mai bazeze pe tine si ca nu esti carpa lor tongue
succes!

| bybyana21 a răspuns:

1. E clar ca Z iti e intr-adevar cea mai buna prietena daca te-a tolerat. Trebuie doar sa-i spui situatia, de-aia iti e cmbp happy. Daca intr-adevar iti este, va intelege, asta formeaza o bariera si mai puternica impotriva prietenelor voastre.
2. Si eu eram asa, pana am luat atitudine. Deci la inceput nu trebuie sa spui,, nu" trebuie sa zici,, aa, pai voiam sa vin dar uite trebuie sa sterg tabla" sau tot felul de scuze plauzibile si fara sens, care le dau de inteles ca nu vrei sa mergi cu ele. Apoi, dupa ceva timp, le spui: maa, eu trebuie sa stau cu Z, imi pare rau.
Si ar trebui sa le spui parintilor problema ta... Asa isi vor schimba la 360 de grade parerea. IN cine se incred mai mult? In prietena care nu iti e prietena sau in propria fiica? Gandeste logic, te rog!
3. Cum spuneam si la 2, trebuie sa le spui motive plauzibile si fara sens pentru care tu ai treaba, si nu poti merge. Cu timpul ele vor intelege. Cand iti vor cere socoteala incepi scandalul. Inceputul greu dar dupa ce-l faci, deja vine totul de la sine

| 1ce a răspuns:

1.Daca vrei sa faci ceva obisnuieste-te cu acea senzatie "naspa"...
2.Dar daca vrei sa-ti recapeti pretena, nu-n totalitate, poti sa o refuzi Z, ca de exemplu daca te pune sa merg cu ea undeva in seara asta sau in alta zi, inventezi o scuza ca de ex: "Ma duc cu parnti nustiuunde, nu pot!", " E ziua lu varumeo/varmaea sau pomana lu bunica, nu pot!"
Da' asta nu te ajuta in totalitate, daca te invita chiar acum n-ai putea spune ca exact acum e ziua lui varuto, nu daca iti vorbeste fata-n fata!
3.Ai putea sa te apropii de Z si sa o indepartezi pe Y, bine inteles daca vrei, si nu cred ca vrei asta...Deci ramnem la varientele 1 sau 2...