| AlleSiAtat a întrebat:

Oare de ce nu am prieteni? Azi am realizat ca sunt dependenta de singura mea prietena... Oare sa fie vina mea ca nu ma pot imprieteni cu alte fete din clasa? Sa isi fi format ele o parere gresita? Nu stiu, parca nici eu nu as vrea sa fim prietene... sunt mai piti, ca sa o zic direct. Ma simt singura, mai ales ca nu imi gasesc afara copii de varsta mea. Oare la ce solutie sa apelez?
Nu sunt timida, sau cv de genul. Nu am pobleme de adaptare.winking

Răspuns Câştigător
| adry2001 a răspuns:

Draga mea... cum sa-ti zic? nu este nici la tine problema, nici la colegele tale. ti se intampla exact ca mie, dar eu m-am gandit profund vara asta si mi-am dat seama care-i problema. prietena cu care stau tot timpul. din cauza ca ea este timida, mai bine zis tace ca muta cand ii sa vorbeasca cu altcineva in afara de mine, si in plus nu sta nimeni cu ea in pauze si se tot roaga de mine sa stau cu ea, asa ca in acest fel eu nu pot sa-mi fac alte prietene la scoala si pe strada mea nu sunt copii de varsta mea sad. incearca sa nu mai stai atat timp cu ea si du-te si vorbeste si cu celelalte, pentru ca poate 1-2 nu vreau sa stea cu tine, dar imposibil ca nici una sa nu vrea. eu cam pe la sfarsitul anului am inceput sa satu si cu alte fete si chiar m-au acceptat chiar daca nu sunt perfecta. si uite gandindu-ma toata vara la asta am ajuns la decizia de a schimba aproape totul la mine( ma refer in timpul scolii) si adica: sa stau si cu alte fete si sa o cam las pe prietena mea, sa-mi schimb putin look-ul( nu ca ar fi necesar happy ) si sa nu ma mai las pacalita de alti oameni cum ar fi prietena de care ti-am povestit, pentru ca eu mai mult eram "rezerva de iesit in pauze". Acum eu ti-am povestit astea si cred ca te-ar ajuta, atunci cand te gandesti la asta, desigur dupa ce vei citi raspunsul sa le pui toate cap la cap pe o hartie dupa care sa tragi singura o concluzie. totusi iti dau un mic sfat: daca prietene ta e putin timida nu te increde in ea. cum s-a imprietenit cu tine se poate imprieteni si cu altele, iar daca ele nu o vor ca prietena or avea ele un motiv. bafta. funda?

| AlleSiAtat explică (pentru adry2001):

Raspunsul tau a fost foarte folositor, voi alege o zi in care voi medita asupra lucrurilor zise mai sus. Sa stii ca ma gandeam ca la inceputul scolii sa o cam las in pace, sper numai sa fiu acceptata si de celalat grup.

| adry2001 a răspuns (pentru AlleSiAtat):

O sa fi cu siguranta acceptata nu-ti face grij.

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fara dorinta de a te jigni, iti spun ca toti avem prietenii pe care ii meritam.

| adry2001 a răspuns:

Apropo pe ce clasa esti?

| Spoiled a răspuns:

Si eu sunt cam ca tine, dar nu ma deranjeaza. Nu la tine e problema, ci la ele. Daca sunt genul "piti" o sa-si gaseasca prietene la fel ca ele. Nu-ti fa probleme ca nu ai decat o singura prietena, ea face cat 100 daca tine la tine.

| AlleSiAtat explică (pentru Spoiled):

Asta e problema. Sunt cu ea doar pentru. Ca nu am pe nimeni. Ea nu e genul meu, e timida si abia zice cv... eu sunt exact opusul. straight face

| CeceThorne a răspuns (pentru Spoiled):

Exact asa as spune si eu! si eu sunt mai fitoasa dar...in fine! ai dreptate! Esti Cool!