| GraveDigger91 a întrebat:

(Satanism) Bine acum ca v-am atras atentia scuzati-ma de acum de categoria asta dar asta e cea mai populara! Asa am 2 colegi satanisti si mi-au corupt si prietenul si am vrut sa vad ce e asa de interesant la satanism si am gasit un site numit "Bucuria lui Satan" Si am gasit cateva citate putin eronate in opinia mea si vreau sa le comentam impreuna 1 "Satanismul nu înseamnă "malefic" și nu este despre moarte"-mi se pare putin absurd

2 "Noi îl recunoaștem pe Satan/Lucifer ca Adevăratul Tată și Dumnezeu Creator al omenirii"- sunt convins ca nu este asa si mi se pare si mai absurd

3 " Satanismul își are bazele în religiile antice, care au precedat iudaismul, islamul și creștinismul cu sute și mii de ani."- aici va las pe voi

4 "Satanismul Spiritual este o religie iubitoare de viață Satan ne acceptă așa cum suntem, însă ne și îndrumă spre a avansa şi evolua la un nivel mult mai înalt

5"Satan ne arată *nouă* cum să ne vindecăm pe noi înșine și cum să facem așa numitele miracole, folosindu-ne de mintea și de puterile propriului nostru suflet."

6"În urma anilor de cercetări, în care am fost ghidaţi de iubitul nostru Tată Satan, am descoperit adevăratele origini ale satanismului. Iudaismul și creştinismul sunt nişte înşelăciuni de neegalat la adresa omenirii"-Asta ma cam ingrijoreaza

7 "Aşa cum putem vedea cu ușurință din extrasul de mai sus, creştinismul şi islamismul nu sunt nimic altceva decât unelte formidabile de distrugere a întregii spiritualităţi adevărate şi înlocuirea acesteia cu minciuni şi corupţie. Multe au fost distruse. Satan ne îndrumă spre adevăr prin intermediul studiului personal şi prin deschiderea minţilor şi sufletelor noastre"-Si asta ma cam ingrijoreaza

8 "Creștinii sunt înșelați. Ei cred că "dumnezeul" lor este "iubitor" și "iertător". În adevăr, acest monstru este plin de ură și un atacator a ființelor umane."

Si intr-un fel ii inteleg.Pe acel site spune contrarul de ce stiu eu despre Satan Ca e el e bun si Dumnezeu este doar un rau care ne manipuleaza si ne induce in eroare si Satan e protector iertator foarte intelegator si multe altele. Am mai vazut si ritual pentru uciderea inamicilor.Pe mine ma cam sperie chestia asta! Daca e adevarat? Daca cand voi ajunge la purgatoriu sa se adevereasca totul. Daca colegi aia stiu mai bine Ceva imi spune sa ma alatur lui Satan ceva imi zice sa raman cu Dumnezeu Nu stiu ce sa fac Ce ma sfatuiti? DAU FUNDA crying

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

E trist faptul ca esti indecis daca sa crezi sau nu in Dumnezeu. Asta incercam sa spun!

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Dupa ce se aduna mai multe raspunsuri o sa ne imparti in doua tabere si apoi o sa alegi in functie de numarul persoanelor? Fa ce vrei tu sa faci dar parerea mea e sa-ti dai dupa palme si sa incetezi prietenia cu tipii astia ciudati. Eu nici macar nu as fi intrat pe site-ul ala dubios! Trista e viata ta daca ajungi sa pui o intrebare pe TPU fiindca nu stii daca sa-l alegi sau nu pe Dumnezeu.

| GraveDigger91 explică (pentru Aasdfghj):

Acum am realizati ca site-ul ala e facut de o tona de tocilari dubiosi care cauta putin atenti, si din asta concluzionezi ca viata mea e trista? patetic sad E doar alegerea mea unde si cand cer sfatrui. SI in plus nu ma inetereseaza de proastele alea 2 din partea mea pot sa se si spanzure. Doar ca mi-au luat cel mai bun prieten si asta ma ingrijoreaza -.-

| Aasdfghj a răspuns (pentru GraveDigger91):

E trist faptul ca esti indecis daca sa crezi sau nu in Dumnezeu. Asta incercam sa spun!

| doctorandus a răspuns:

Existenta sau inexistenta lui Dumnezeu si Satan nu sunt cunoastere obiectiva, asa ca despre ei se poate crede orice. Crestinismul are o mitologie, iar satanismul are alta mitologie, in care rolurile lui Dumnezeu si Satan difera de cele din mitologia crestina.

| SG1995 a răspuns:

Site-ul ăla e plin de cretini dogmatici, mai informează-te și despre alte secte, dacã știi engleză, există un site plin de informații pe tema ocultismului.

| Deaad a răspuns:

OttusPhilosophus,te astept cu romanul.
laughing

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu ai comentat si restul de citate crying

| Ara997 a răspuns:

Ce-ar fi sa vb cu parintii tai in primul rand, ei ti-au dat viata, satanel asta e un" concept " un soi de guru care-ti da voie sa faci orice blestematie si uite de asta prinde asa de bine la pushtime ca -i accepta si-i incurajeaza sa o ia pe aratura. acum te intreb care parinte este mai bun, cel care iti spune ca focul nu e bun si te arde sau cel care iti spune ca pentru el esti bun oricum si parlit si ars si electrocutat, nu conteaza esti bun asa. rau.

| tudorhit a răspuns:

Nu crede in asa ceva. Satan ne vrea numai raul. Cand te ispiteste sa fumezi sa iti strici sanatatea ti se pare ca iti vrea binele? Fi serios! Dumnezeu a facut atatea minuni. Erau oameni in templul din Ierusalim care veneau in carje si dupa ce se rugau lasau carjele si plecau. Poti numi o persoana care ii vindeca pe oameni rea? Nu poti!

| MortalLama a răspuns:

In sfarsit cineva care intelge cu adevarat satanismul! Satanismul nu este decat ateism. Iti evelueaza gandirea logica, si nu te manipuleaza. Csnd esti satanist nu crezi in Satana. Satana e doar un simbol pentru tine