| xxxxxxxxdfsfsdfsdf a întrebat:

Stiu ca nu am voie sa-mi fac temele pe TPU, doar ca am o chestie pe care nu o inteleg si nu stie nimeni sa-mi explice...-_-
La romana trebuie sa fac niste fise de lectura. De exemplu, pentru `Cuvant` de Tudor Arghezi. Si la fisa zice asa (o sa scriu doar ce nu stiu):
Structura morfosintactica
Relatia cu textul:
Abundenta figurilor de stil:
Ideea poetica:
Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
| RoxyRoxana99 a răspuns:

1. Trebuie sa analizezi textul morfosintactic, adica morfologic si sintactic.
2. Trebuie sa comentezi concordanta dintre titlu si conținutul textului.
3. Trebuie sa comentezi figurile de stil si importanta lor intr-un număr atat de mare.
4. Trebuie sa comentezi ideile poetului, conceptiile, sentimentele, mai exact spui ce a vrut poetul sa spună. :* :*
Funda?

6 răspunsuri:
| lorena15 a răspuns:

In fisele de lectura trebuie sa faci rezumatul textului:* funda?

| xxxxxxxxdfsfsdfsdf explică (pentru lorena15):

Am scris la intrebare ce nu stiu si nu, nu trebuie sa fac rezumatul.

| M1ha31a a răspuns (pentru xxxxxxxxdfsfsdfsdf):

Imi pare rau nu stiu sad

| RoxyRoxana99 a răspuns:

La 1, scuze trebuia sa scriu sa analizezi titlul. Am gresit.

| Oliveee a răspuns:

Pai, ideea poetica reprezinta gandurile, ideile, sentimentele eului liric, deci as zice sa numesti cateva sau sa spui ce transmite acesta; la abundenta figurilor de stil as spune sa transcrii cateva figuri si poate sa mentionezi care predomina; relatia cu textul? te referi la relatia dinte titlu si poezie? daca e asa poti sa spui ca titlul este format dintr-un subst. simplu, comun si nearticulat care se comporta ca o prefata a textului si care semnifica... si mai scrii si tu ce crezi; la structura morfosintactica ai putea sa spui ca sunt propozitii simple doar cu subiect si predicat sau compuse ori fraze, adevarul e ca nu mai imi amintesc poezia si nu stiu care s-ar potrivi. Sper ca te-am ajutat cat de cat :* dar ce clasa esti de ai teme asa grele?