| momo a întrebat:

Am de facut la romana o fisa de lectura. Undeva scrie : "indica modul prezent in opera literara" la naratiune, dialog si descriere. Poate cineva sa-mi explice.
Mersi anticipat si funda happy.

Răspuns Câştigător
| eusuntmarius a răspuns:

Intr-o opera literara sunt folosite diferite moduri de expunere: dialogul, monologul, narațiunea și descrierea. Pe fisa, ti se cere sa indici modul de expunere folosit in opera literara respectiva. Daca textul dat este o povestire, atunci vei indica ca mod de expunere narațiunea, dacă este o convorbire intre personaje, vei preciza dialogul etc.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Extrage verbele la prezent din frgmentele care contin o naratiune, un dialog sau o descriere.

| Dmonik a răspuns:

Indici modul, dar nu al verbelor, ci modul de expunere folosit in text.