| Lucylucia45 a întrebat:

Sunt asa trista...pentru ca..hai mai bine sa va zic intamplarea.
Era o zi frumoasa, eu cu prietena mea ne jucam in casa cand bunica ne-a chemat sa mancam placinte. Ma dusesem sa iau placintele i-ar prietena mea se juca cu hulubii. I-ar mai apoi bunica a spus ca: "De ce nu aduce si ea ceva de mancare? De ce vine la noi si mananca? A fost la Italia un an de zile si vine la noi si mananca? De-a veni si ea la noi sa ne aduca ceva!„
In realitate nu era asa! Ea ne aducea in fiecare an cate ceva!
Off.iar prietena mea a auzit tot si. cand i-am dat sa manance a spus: "Nu mersi, nu vreau„! Atunci m-a chemat (unde se fac treburile) si mi-am dat seama ca ea a auzit tot! Atunci ea a plans si nu s-a mai putut linisti! :'( si normal ca am plans si eu atunci.ea e foarte sensibila la asta! sad
Acum ea crede ca e o "problema" in casa asta! sad sad
Si. spune ca nu ar vrea sa vie prea curand ca sa nu mai creeze "probleme"! Iar eu "am incetat-o" sa mai creada asa ceva, dar ea nu! :'( :'( :'(
Nici nu stiu ce sa mai fac! In plus ea se duce pe 22 iulie inapoi la Italia! Si nu o sa ne mai vedem un an de zile! :'(
Va rog mult sa ma ajuta-ti!
Ce sa-i mai spun?
Cum sa o fac sa nu mai creada ca e o "problema" aici? (cand de fapt nu e asa?
Iar acum iarasi plang si plang! :'(
Sper sa fie raspunsuri cat mai multe! :*

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate doar tu creiz ca nu este o problema acolo, de aceea nu mai insista sa-i spui fetei ca nu-i nimic, pentru ca bunica ta, tocmai a spus ca este.
Deci, discuta cu bunica, inainte sa decizii tu, ceea ce oamenii mari hotarasc, sau spun!

| RainmakerX a răspuns:

Nu are rost sa vorbesti cu bunica... Nu e ca si cum te-ar lua in seama...

Vorbeste cu prietena si explica-i ca bunica ta are o varsta si s-a sclerozat.
O sa te ierte daca ii explici asta...
Succes!

| ALittleDeath a răspuns:

Nu mai dramatiza atat, nu e chiar asa naspa cum pare. Trebuie doar sa ii explici prietenei tale ca bunica-ta are o problema, nu toata casa laughing Asa sunt babele, iar scopu' e s-o faci pe prietena ta sa inteleaga acest lucru.

Nu cred ca aveti mai mult de 13 ani, daca ati fi fost mai mature nu ati fi suferit atat dintr-un nimic.

| Assassina a răspuns:

Daca nu vrea savina, propune situ sa iesiti undeva, la un suc sau cevasi ii povestesti ca bunica ta a facut o gafa si ca va pare rau. Apoi, o duci acasa la tine si gata.Si inainte spune-i si tu bunicii tale sa nu mai faca astfel de afirmatii cand e prin preajma. Seara placuta!

| Lucylucia45 explică (pentru Assassina):

Azi vreau sa o chem la mine sa ne jucam!
Dar daca refuza? Ce sa-i spun?

| Assassina a răspuns (pentru Lucylucia45):

"Hai.mai,te lasi influentata de o baba batrana(cred ca e pleonasm darna)mce-i cu tine.Sa iti fie clar, bunica mea nu era in toane bune, nu a zis-o intentionat".Si daca nici atunci nu vrea, ii spui sa nu manance acolo ci doar sa va jucati si evevntual sa va duceti la magazin

| Assassina a răspuns (pentru Lucylucia45):

A si spune-i cat mai convigator... happy

| Rozzovela a răspuns:

Chiar e o problema acolo sad, daca bunica ta isi perminte sa vorbeasca asa... happy

| Lucylucia45 explică:

Partea aia cu: "I-ar mai apoi bunica a spus ca: De ce nu aduce si ea ceva de mancare? De ce vine la noi si mananca? A fost la Italia un an de zile si vine la noi si mananca?
Acolo unde vine "la noi si mananca aici?" Trebuia sa adaug „aici"!