| VIOLETMOV a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si sincer sa va spun mi se pare de 1000 de ori mai greu. Daca pana anul trecut am fost premianta, am avut premii si de olimpiada si mereu media peste 9, 90, in schimb, anul acesta am scazut mult. Mi-au spus-o si profesorii si o observ si eu. Invat mai mut, dar nimic, cunostintele se amesteca prin capul meu si tot nu reusesc sa imi maresc mediile. Anul trecut am avut media 9, 65 la matematica, iar acum sper la un 6 macar. Nu stiu ce e cu mine, efectiv ma pierd, ma simt obosita mai repede, deja increderea ca o sa mai revin copilul cu 10 pe linie am pierdut-o. La olimpiade iau punctaje din ce in ce mai mici si as dori sa vorbesc cu doamna profesoara sa nu mai merg, ma simt extrem de prost cand vad punctajele din ce in ce mai mici si cum vad ca din primii 5 am ajuns prin ultimii 20. La inceput am crezut ca acomodarea e mai grea, asa ca am incercat sa raman unde eram, dar acum a trecut aproape un semestru si situatia o ia in jos. Pana anul trecut voiam sa dau proba pentru admiterea la un Colegiu foarte bun din orasul meu, insa acum nu mai am incredere in mine si imi e frica ca nu voi reusi. Acum intrebarea mea este cum pot sa imi revin, cum pot sa-mi recapat increderea in mine si cum pot sa redevin ca alta data. Si daca stiti, cateva trucuri ca sa pot sa invata mai repede si mai usor? Va multumesc ca ati citit pana aici si va rog, va implor help me, macar cu un sfat. Mulumesc anticipat din nou si funda celui mai complet raspuns

1 răspuns:
| AlinKun a răspuns:

Depinde si cum inveti. Daca inveti logic sau incerci sa retii cat mai multe detalii, neintelegand tot ce retii. Nu exista metoda usoara de invatat, ci metoda cu care te obisnuiesti. Nu toti sunt de 10 de la inceput pana la sfarsit, depinde si de capacitatea fiecaruia. Si cu cat te uiti mai mult ca incepi sa cazi, cu atat te agiti mai mult si pierzi si mai multa incredere. Nu merita sa incepi sa te stresezi foarte rau pentru asa ceva, ca pe viitor vei avea de suferit din punct de vedere medical. Cat poti, atat poti, asta e.