| elena258 a întrebat:

Sunt o persoana care ma integrez mai greu.Ma simt bine in grupuri mici de 3-4 persoane, dar cand sunt mai multi oameni, pur si simplu, ma rusinez si nu mai scot in cuvant.Incerc sa nu fiu seaca cand spun ceva, si de aceea, evit sa vorbesc.De exemplu, acum doua zile, m-am intalnit cu viitori colegi(mentionez ca trec in clasa a 9a) si mai mult de 6 propozitii nu am rostit.Au fost vreo 6 care au intretinut atmosfera.As vrea sa fiu si eu ca ei.Sa vorbesc mult, sa am curaj.Am observat ca, dupa intalnirea asta, cativa colegi cu care am mai vb pe mess, acum nu-mi mai raspund la fel. Dati'mi niste solutii, spuneti'mi din experienta proprie si, daca se poate, lasa'ti un id de mess sa vorbim despre asta. Fara raspunsuri deplasate.Ciao:*

2 răspunsuri:
| Mihaela_3187 a răspuns:

Hey! Daca ai fi ca ceilalti nu ar mai fi interesant! Eu sunt ca tine, si asa e cu mult mai bine! Deoarece nu prea iti faci prieteni si deci nu vei suferi tradari! Bucura-te de asta! Si inca ceva, nu prietenii conteaza ci ce ai in cap. Si daca ei nu-si dau seama la cat de desteapta esti ei nici nu merita vorbele tale! Fii tu insuti, si nu cauta ajutor de la noi ci de la inima prieten-o. Succes!

| zăGhost a răspuns:

Nu te mai gândi că spui prostii atunci când vorbeşti pentru că asta nu face decât să te facă să ai o părere proastă despre tine.
Încearcă să conştientizezi care îţi sunt calităţile, dar şi defectele, pentru a putea fi echilibrată.
Gândeşte-te că n-ai niciun motiv să te simţi inferioară faţă de restul. Şi dacă ai spune vreo perlă ce? faci haz pe tema asta şi uită toţi în 5 minute.
Fă-ţi interlocutorii să se simtă bine-n preajma ta, întreabă-i despre ei şi despre subiectele de care ştii că sunt interesaţi. Nu au cum să nu te placă dacă faci asta, crede-mă.
Baftă la intergrarea în noul colectiv!