| dunga2001 a întrebat:

Hey TPU! happy Va rog ajutati-ma cu un sfat in legatura cu parintii mei. De la un timp se comporta cel putin mama foarte urat cu mine... Imi interzice foartee multe, cand vorbim aduce in discutie numai lucruri legate de teme si m-a si pus sa lucrez fix la sfarsitul vacantei si ma mai si pune sa fac treaba impreuna cu sora mea (toate treburile casnice). Tipa incontinuuu sad Ajutati-ma va rog cu un sfat cum sa ii dau macar de inteles ca este exagerata. Nu chestii gen ca tine la mine si imi face un bine, ca asta am crezut si eu inainte sa se poarte urat cu mine si sa ma puna la treaba tot timpul dar acum nu stiu ce sa mai cred...
Funda pentru cel mai bun raspuns big grin

2 răspunsuri:
| Bianca306 a răspuns:

Nu crezi ca erai mai castigata daca ii puneai intrebarea asta mamei tale, ea iti poate raspunde cel mai bine

| ionandreea97 a răspuns:

Asa e maicamea de cand o stiu. Numai ca la mine sora mea mai mica(are 12 ani) e "iertata" de treaba si toata treaba din casa cade pe capul meu. Cred ca la tine problema cea mai mare e cu invatatul, zic bine? Nu ai chiar cele mai mari note, iar mama ta vrea sa te responsabilizeze. Prin responsabilizare intra atat invatatul cat si treburile din casa. Poate ca, daca te apuci de invatat serios si vei avea note mari o sa te lase mai usor. Altfel, ai putea sa incepi sa faci treburile din proprie initiativa. Gandeste-te ca tu oricum o ajuti foarte tare prin asta, si daca va vedea ca te apuci singura de treaba( eventual zambeste si fa-te ca o faci cu placere) macar nu va mai tipa la tine. Mult succes!