| Iully99Puke a întrebat:

sad Va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea problema. La scoala de la inceputul sem al II lea am inceput sa am niste dusmance :-s care ma barfesc in ultimul hal etc. si mai multe persoane ma barfesc de fapt cu toate ca nu inteleg dc... incerc mereu sa fiu draguta si de treaba dar parca in zadar... si am impresia ca toti din jur nu ma suporta si ca doar gasca mea de la scoala o face. Sincer trebuie sa recunosc ca sunt foarte sensibila si le pun la suflet. Mereu toti de la prima vedere au impresia ca is o piti sau o fitoasa. Da intr-adevar imi place de multe ori sa ma consider deasupra lumii sunt si ft narcisista dar cine ajunge sa ma cunoasca vede ca sunt o fire ft sensibila, o prietena adevara etc. Totusi numai din semestrul acesta am problemele astea pentru ca inainte eram prietena cu toata lumea si nu aveam probleme cu nimeni. Intradevar sunt foarte populara in scoala, toata lumea ma stie straight face si am ajuns la concluzia ca nu exista popularitate fara barfe, dusmani si invidii.
Dar totusi ce sa fac ca sa fiu impacata din nou cu toata lumea? Iar oamenii sa'si schimbe parerea despre mine (stiu ca'i greu da noh)... intr-un fel nici nu vreau sa merg sa suflu in cur la toata lumea ca sa fiu placuta... va rog ajutati-ma sad nu uitati ca din pacate sunt foarte sensibila!

Răspuns Câştigător
| kaileemckenzie a răspuns:

Eiiiii ele continua sa te barfeasca pentru. ca au observat ca esti sensibila! Incearac sa iti tii capul in sus si spune-ti mereu "Nu voi renunta" pentru ca desii tu crezii ca esti sensibila esti de fapt puternica ca orice om.Arata-le ca nu iti pasa si intreabale "de ce te barfesc, etc" si dupa ce iti raspund ele ceva pe acolo spune-le ca "un om rau niciodata nu va putea sa treaca prin oglida fara sa isi vada propria rautate in fata"Daca nu te-am ajutat imi pare rau big grin dar sa ai grija de tine si sa stii ca orice ar fi iti tin pumnii >big grin

4 răspunsuri:
| BluishAngel a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic...Incearca sa stai de vorba cu persoanele alea, sa le intrebi daca le-ai gresit cu ceva si nu ti-ai dat seama, si daca e asa, cere-ti scuze.Pana la urma, comunicarea e cea mai importanta, nu are rost sa stai si sa inghiti barfele lor. Popularitatea bineinteles ca e frumoasa dar totodata si neplacuta(barfele). Incearca sa impaci spiritele, sa te intelegi mai bine cu ele, chiar daca nu iti vor fi prietene dar nici dusmance. Daca totusi nu merge, lasa-le in prostia lor.
Ar trebui si tu sa incerci sa iti revizuiesti putin comportamentul.Adica,cui ii place o fata populara,fitoasa,usuratica si narcisista? Ai putea sa fii o fata populara prin naturalete si originalitate,pana la urma asta te face speciala. Faptul ca esti sensibila nu e un lucru atat de rau,multi sunt asa, dar nu recunosc, asta inseamna ca iti pasa ceea ce traiesti si nu esti nepasatoare, lasand viata sa treaca pe langa tine.
Fii prietenoasa, draguta, si vei avea si mai multi prieteni.De asemenea, prin atitudinea asta detasata o sa le faci invidioase si pe barfitoarele alea, aratandu-le ca nu iti pasa.Nu le baga in seama daca nu te poti impaca cu ele, fii diplomata, dar vorbeste frumos cu ele cand trebuie sa o faci(ceva legat de scoala).
Cam asta e parerea mea.Depinde de tine daca vrei sa o asculti sau nu.happy Sper ca te-am ajutat.Numai bine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta e mare! Asa o sa fie si raspunsul meu! In primul rand nu baga in seama pe dusmanii tai asa mi s-a intamplat si mie dar eu am renuntat de a mai fi popular. Poate ele sunt invidoase ca esti populara si u nu.Asta e alta problema. Daca inveti bine si esti pe o clasa mare, si mai esti si populara si bogata poate, fi sigura ca o sa fii mereu invidiata de prietenii si prietenele tale.Nu vreau sa sa te fac sa plangi, dar fa si tu un efort si incearca sa te prefaci ca nu mai esti,, piti,, daca nu poti sa te opresti din a fi piti.Nu tin cu ei. Dar cand vezi si mai auzi bârfe despre tine, actioneaza in modul asta: convingele ca nu mai esti populara. Daca nu vrei sa se intample asa ceva, faci altceva: le spui sa-si vada de treaba lor si u dispari din fata lor cat de repede posibil. Presupun ca poate ele nu-ti vor raul, dar. daca esti apreciata si de profesori, si de alti colegi, eu cred 100% ca-ti vor rau. Si inca altceva: alegeti prieteni cu gandire si perspicacitate. In situatia ta, sigur trebuie sa fii atenta cu cine te imprietenesti si dusmancele tale se pot da drept prietenele tale pentru. scurta vreme, sau doar ca sa-ti aticipeze miscarile si sa-ti faca rau. Iata alt sfat : Cu prieteni sau cu iubitii(daca ai, desigur), fi putin mai rece cu ei.Dar nu exagera ca ele pot sa te faca sa-ti pierzi prietenul sau iubitul. Asa ca ai grija! In situatia ta nu prea m-as mai simti in siguranta la scoala!

| myruna2012 a răspuns:

Se pare ca ai o problema destul de rara....barfestele si tu pe ele si spune lucruri care nu sunt adevarate

| Iully99Puke explică:

Faza'i ca eu in sem I barfeam si am avut niste faze nasoale pe tema asta. si de abia am scapat de ele nu mai vreau sa trec prin ele