| luciana_8039 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva. poate stiti voi pentru ca in seara asta am primit un raspuns devastator pentru minesad. Am si eu o problema cu dintii din fata de sus pentru ca nu sunt drepti, iar mama mea astazi a fost la 2 stomatologi si lea cerut parerea despre faptul ca vreau sa imi pun un aparat dentar, iar ei au spus ca sunt prea mare pentru asa ceva si ca dintii mei nu mai pot fi indreptati decat cu aparat dentar pe cristale, din acela care costa foarte mult(in jur de 15-20 milioane), dar banii nu sunt o problema, ci faptul ca nu vreau sa il port pe acela fiindca acel aparat poate fi dat jos decat de ortodont si nu vreau sa fiu vazuta cu un aparat dentar, mai ales pentru ca la mine in oras nu se fac asemenea aparate, iar eu voi fi obligata sa merg in alt oras ca sa il pot da joscrying((. Eu vroiam unul normal ca sa il pot da jos cand doream, pentru ca nu vreau sa fiu vazuta cu asemenea aparat de prieteni, arata foarte inestetic si sa fim seriosi am 16 ani, sunt la liceu, am o prestatie buna si nu vreau sa arat penibil si chiar nu ma intereseaza ce zice lumea, dar ma deranjeaza pe minesad. Va rog spuneti-mi ca ce a zis stomatologul cu aparatul normal, nu e adevarat si ca imi puteti fii de folos cumvasadchiar nu vreau sa am dintii strambi si aceia care conteaza cel mai multsadnici nu pot zambi in poze pentru ca eu vreau sa ma schimb pana l vara 2011 fizic si aceasta schimbare facea parte din planurile melesad. Dati-mi un sfat ceva, ce ar trebui sa fac?sadmultumesc multcryingfunda:*

Răspuns Câştigător
| Nothing05 a răspuns:

Ce coincidenta.si eu am fost in aceeasi situatie.

dintii mei din fata nu erau drepti.la inceput nici nu am vrut sa aud de aparat dentar fix. PUR SI SIMPLU nu suportam asta.cum ai spus... e inestetic

Cand am ajuns la locul cu pricina. m-a intampinat un doctor draugt care mi-a explicat ca daca potr aparat fix, dintii mei au sa se indrepte intr-un an si apoi il voi da jos. ba mai mult, mi-a pus ce culoare voriam.cand ma duceam la control schimba culoarea la aparat... orice culoare vrei

Sa sti ca e mult mai bine cu aparat dentar fix.colegii tai de vor obisnui cu tine.in ziua de azi multi avem nevoie de aparat dentar

Asa ca sfatul meu este sa porti aparatul fix.vei scapa repede de el iar schimbarea ta va fi una de milioane. Decat sa ai dinti strambi cand vei fi mai mare, mai bine acum cu aparat.

P. S. Aparatul mobil, nu este atat de eficient

1. Cand il porti, vorbesti ciudat si cu "precipitatii" laughing
2. Nu este la fel de eficient, deoarece cunosc multe cazuri in care dupa ce nu a mai purtat aparatul mobil dintii s-au dat inapoi cum erau la inceput.
3. Are un miros ciudat.

In concluzie.pentru a fi multumita de schimbarea ta din 2011, poarta aparatul.

10 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Mai intreaba'l pe doctor daca nu exista aparate ce pot fi date jos. Daca nu mai sunt asta e. oricum si daca o sa iti stea urat ce? incearca sa nu zambesti.oricum.si eu am purtat aparat. dar cand eram mai mica.desi comentau aia la mine, nu ma deranja.si acum am niste dinti perfecti love struck.si toata lumea se mira.deci mai bine suferi, decat sa ii ai strambi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa-ti pui aparat fix! Altfel nuai rezultate! Cunosc o fata care s-a tot chinuit cu fel de fel de aparate pe care le punea numai noaptea, dar nu a avut nici un progres! Si-a pus aparat cum zici tu, din cel scump, cu toate ca este studenta in anul II, si nu se jeneaza de loc! Sa sti ca "rabda baba la frumusete" spune o vorba din popor!

| gigiro a răspuns:

Si cand vei fi pregatita pentru aparatul dentar? La 25 de ani? Daca acum e tarziu.Nu stiu, dar cred ca nu ti-ai stabilit bine prioritatile.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Pai daca iti iei de celalalt aparat dai in jur de vreo 7-10 mil si nu e bun e nimic ala
celalalt in jur de 15-20 de mil il tii 6 luni si scapi adica asa l-am tinut eu
si nu ai ce sa faci decat cu aparat sad
imi pare rau pentru tu

| Andruşcă a răspuns:

Aparatul ala dentar "pe cristale" se cheama aparat dentar fix.Si...daca tot te intereseaza aparatul ala dentar care il dai jos ar fi interesant sa stii ca doar cumplit cand il dia si cand il pui pe dinti.Sa nu mai zic ca efectul nu este sigur, deci il porti purta vreo 3 ani degeaba.

Aparatul dentar fix il porti 1 an, maxim 2(asta in cazuri complicate rau de tot) si efectul este garantat. Dupa 2 luni de obisnuiesti complet cu el si nici macar nu il mai simti in gura.Eu am am avut aparat dentar fix si la mine a fost un caz complicat. L-am purtat 1 an si jumatate, am purtat niste elastice noaptea in gura, mi-a scos dentistul 2 dinti ca sa faca loc la ceilalti, am purtat un fel de ciment pe ultimii dinti findca altfel zgariam aparatul cu dintii de sus, mi-a iesit o masea noua si s-a infectat toata gingia si totusi nu regret absolut DELOC! Acum am dintii aliniati milimetric!

Deci nu mai fii asa botoasa si pune-ti aparat! Daca zici ca ai doar dintii din fata strambi la tine e treaba usoara.Gandeste-te ca dupa ce ti-l dai jos o sa poti zambi cu toata gura in poze si nu iti va mai spune nimeni "dinti de iepure".

| stefyk97 a răspuns:

Daca e pentru dinti, ar trebui sa-l porti, sa ti-l iei...acum nu o sa-ti convina, dar cand vei fi mai mare... o sa-ti para rau daca nu il porti acum, si in viitor sa ai alte probleme. Tu decizi cum vei procedahappy

| Mary496 a răspuns:

Si eu am fost singura din scoala. Aparatul e foarte misto.
Aparatul pe care trebuie sa il porti e unul normal.
Fara frica, nu iti strica aparatul reputatia.Si eu trebuia sa merg in alt oras, la kilometrii departare.
PUNETI APARAT, E PENTRU BINELE TAU.

| FredFlintstone a răspuns:

Fato trebuia sa faci chestia asta mai repede daca ai vazut ca kresk anapoda tongue da incearca cand te uiti la tlvz calculator sau stiu eu sa pui lingurita (coada) pe dinte si sa impingi usurel eu asa am facut si a mers

| EnaS a răspuns:

Bună! Zimi şi mie ce preferi, să porţi aparat dentar pentru o perioadă de timp, sau să ai dinţii strâmbi tot timpul? În zilele noastre aparatul dentar nu mai este considerat ceva urât, ci un accesoriu. Ar trebui să porţi cu mândrie aparatul. Gândeşte-te ce bine te vei simţi când ţi-l vei da jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut aceeasi dilema pana la 24 de ani cand am inteles ca penibil e sa nu pot zambi nu sa port aparat. Acum sunt foarte fericit ca am ales sa-l port. Exista unele mai scumpe (2500 lei) care nu se vad mai deloc. La mine problema a fost f. vizibila si a durat doar 8 luni pana sa se alinieze complet (l-am purtat 1 an pentru a nu se retrage din nou). Vei fi f apreciata ca il porti si ca vei avea un zambet de invidiat si vei avea f mult de castigat in viata. Crezi ca acum prietenii tai nu se uita ciudat la dintii tai? Se vor obisnui cu aparatul in maxim 2 saptamani. Pune-ti aparatul sau mai tarziu vei regreta!