| 1234567890qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmmnbvcxzlkjhgfd a întrebat:

Hey tuturor! Sunt clasa a 7 a si eu cu un prieten f bun ne-am gandit sa o luam pe aceeasi cale si sa lucram umar la umar, pentru ce vrem noi nu exista licee ci doar niste cursuri cu 2 semestre in Bucuresti! Singura chestie cu care am vorbit-o cu parintii e faptul acesta ca vrem sa o luam pe acelasi drum.Sunt constient de faptul ca atunci cand voi termina a 8 a ambii vom avea 15 ani, deci aici e problema pe care nici cu parintii nu am vorbit-o inca deoarece nu sunt sigur daca se poate. Cum am mai zis acele cursuri sunt in Bucuresti si noi nu locuim acolo, ambii stam alt undeva(nu e nici un strain suntem colegi de scoala de 3 ani nu aveti de ce sa imi spuneti sa am grija la el). Noi de 15 ani am putea sa ne mutam ambii singuri intr-un apartament? Noi chiar vrem sa ne implinim visul si cam asta ar fi singura modalitate, vreau doar sa stiu daca e posibil, daca nu vom cauta alta solutie, va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Răspuns Câştigător
| IoanWild a răspuns:

Salut! Inteleg dorinta si visul vostru! Important este sa te gandesti daca specializarea din acel curs iti va oferi suficienti bani sau mai bine continui spre liceu. Un plus ar fi daca veti avea sustinere financiara din partea parintilor si nu va trebui sa va faceti griji pentru chirie si mancare. Iar minusul va fi daca trebuie sa va gasiti un job! Din perspectiva mea ti-as da un sfat, sa iti faci un plan provizoriu, acesta fiind individual care sa fie doar pentru tine. Cel mai rational ar fi sa vorbesti cu parintii tai! Pentru ca pana la urma este vorba de viitorul tau, iar daca prietenul tau te-a influentat cumva, inca este timp sa iei o decizie. Nu te lasa pacalit! Pentru mine 3 ani de prietenie este putin, deci pana la urma daca tu esti multumit de rezultate, nimic nu mai conteaza! Bafta!

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ca minori veti avea o multime de piedici - lucruri pe care legea nu va permite sa le faceti singuri. Veti avea nevoie de intregul sprijin al parintilor. Trebuie sa le spuneti in detaliu ce aveti de gand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și ce vreți să faceți?