| anonim_4396 a întrebat:

Hey va rog sa nu radeti... imi este foarte frica de intuneric si asta se intampla doar atunci cand sunt singura noaptea ma sperii de orice zgomot si mereu am senzatia ca cineva(din alta lume)ma urmareste.CE ar trebui sa fac?
Cer seriozitate...

Răspuns Câştigător
| Resurrection a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ca in intuneric nu se ascunde nimic sunt exact aceleasi lucruri ca ziua numai ca nu le vezi clar, si de obicei frica aceasta ia nastere din cauza ca te uiti la prea multe filme de groaza la varsta nepotrivita.

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

La vârsta ta nu este o problemă:Tu nu ai frică de întuneric mai degrabă de şingurătate. Această frică va trece cu înaintarea-n vârstă.La mulţi ani!

| HueyFreeman a răspuns:

Este acea frica de necunoscut. De obicei necunoscutul este asociat cu intunericul....si imaginatia are un rol foarte important in asta. Frica de intuneric este perfect normala, trebuie doar sa-ti amintesti ca nu are de ce sa-ti fie frica in propria ta casa.

| Cherilyn a răspuns:

Buna! happy
Nu avem de ce sa radem...
In plus, si eu am o oarecare teama de intuneric, mai ales dupa ce vad un film de groaza, aprind toate luminile din casa.
Cred ca asta dispare odata cu varsta...
Pe la 14-15 ani, 16 cel tarziu realizezi ca nu ai ce sa patesti si ca totul e in mintea ta.
Daca tu crezi ca e o problema serioasa, ar trebui sa le spui parintilor sa iti faca o programare la un terapist.
Degeaba pui intrebari aici, noi nu suntem experti in astfel de domenii.
happy Numai bine!

| Scremer a răspuns:

Consulta un psiholog

| YesOMG a răspuns:

Nu este nimic! Eu sincer, mi-am luat beculete de brad (instalatie), si mi-am atarnat-o pe langa pat, sau o lampa care se baga in priza! -poti adormi cu ceva ( casti, tv, radio ). Te va face sa nu te mai gandesti la alte lucruri!

| Kozbinski a răspuns:

Eu te-as lua si te-as baga an dulapul meu plin de scheleti draci si monstri, si te-as tine acolo o noapte intreaga, si cand te-as scoate ai fi si tu un drac.

Răspuns utilizator avertizat
| Kozbinski a răspuns (pentru ஐஐ):

Ha Ha Ha daca as avea o prietena si ar vedea in ce intuneric stau in permanenta, ar fugii automat de mine!

Răspuns utilizator avertizat
| Kozbinski a răspuns (pentru ஐஐ):

Mam cam saturat sa raspund lumii numai ce vrea sa auda, si apropo chiar este terapeutica actiunea de mai sus.pe sistemul cui pe cui se scoate

Răspuns utilizator avertizat
| Kozbinski a răspuns (pentru ஐஐ):

A nu scuze ai anteles gresit ma refeream la intrebarea de mai sus, si nu ma deranjeaza ca razi tocmai de aia am dat raspunsul de mai sus, ca sa mai descretesc niste frunti.

Răspuns utilizator avertizat