| trandax a întrebat:

Hey
Vreau sa va intreb daca e ceva normal sa îți vina menstruatia de soua ori intro lună?
Iar a doua luna o sati mai vină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In functie de modul de functionare a glandelor endocrine, femeile pot avea cicluri menstruale REGULATE sau NEREGULATE. Ciclul menstrual regulat se caracterizeaza printr-o lungime ca numar de zile mereu constanta ciclu de ciclu. Este stabilit atat stiintific cat si medical ca lungimea minima a unui ciclu menstrual consideat ca fiind normal poate fi de 21 zile. In concluzie o femeie care are un ciclu menstrual asa de scurt va avea mereu intro luna 2 cicluri menstruale, luna urmatoare 1 ciclu, luna a 3-a din nou 2 cicluri si tot asa. Deci se poate sa se produca 2 menstruatii intro luna chiar si in cazul unui ciclu menstrual REGULAT. In schimb daca ciclul menstrual este NEREGULAT atunci lungimea ca numar de zile poate fi mereu foarte diferita dar la fel pot sa fie o succesiune de cicluri foarte scurte si astfel sa se produca uneori 2 menstruatii intro luna. Insa dupa un ciclu foarte scurt se poate intampla ca urmatoarea menstruatie sa aiba o lungime normala de 28 de zile sau unul mai lung de 35-42 de zile. Doar in cazul in care ciclul menstrual este mai scurt de 21 de zile si se produce repetat in acest mod, atunci consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata iti vine menstruatia pe luna, iti recomand sa mergi la un medic ca sa-ti stii mai exact problema.