| anonim_4528 a întrebat:

Heya.am nevoie de ceva sfaturi in legatura cu o prietena.

azi am dat un test si ea sta langa mine (e cea mai buna prietena a mea) si s-a cam obisnuit sa tot copieze la fiecare test de la mine.si azi nu stiu dar parca mi sa umplut paharu nu am vrut sa o las.

si in pauza dupa test eram nervoasa.si parca nu eram eu m-am dus la diriginta si i-am zis ce a facut ca a facut crize la test.si diriginta no nu o avut ce zice.

dupa a venit si M. si dira i-a zis sa se puna pe invatatura alea alea( suntem clasa a8a ) ca la examen nu o sa poata copia de la nimeni.

si M s-a suparat pe mine.si nu mai vorbeste etc.
m-am obisnuit.pentru ca nu e genul de persoana care sa accepte criticile.doar ce vrea ea sa fie.nu e intelegatoare. e suparacioasa.

dar asta nu e prima noastra cearta din luna asta.si weekendu trecut ne-am certat si intrecut. dar am tot lasat de la mine.si mna.parca eu am ajuns de fraiera.

M are probleme cam cu toata clasa cu baietii ii loveste fara motiv( de ex pune un coleg mana pe ea gata tipa se duce la dira) iar cu fetele e genul de barfa ( de ex vai ce fata baga ia.vai numai fite are aia.) si eu m-am cam saturat de chestii de genul.

luna trecuta a fost o sedinta cu parinti si diriginta i-a spus mamei mele sa imi zica sa o las mai moale cu M pentru ca nu o sa iasa bine.si eu am incercat.

si se pare ca pe ea o deranjeaza. dar nu pot nici sa ii explic sa se schimbe pentru ca nu intelege.si nici sa continui sa fiu prietena buna cu ea pentru ca eu nu mai vreau sa fiu bagata in aceeasi oala cu ea.

daca M face ceva rau sigur si eu am facut-o.NU mai vreau de astea.

m-am gandit sa o las o vreme sa faca ce vrea.eu oricum nu duc lipsa de prieteni deloc.:p

voi ce ati face? (:

4 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Pai spune sa invete ca de nu va ramane repetenta si tu te-ai saturat sa ii dai sa copieze. Daca sunteti prietene bune, te va intelege si se va simtii si va pune mana pe carte. Si cum ai spus.la examen nu va putea copia.

| Bemineever a răspuns:

Sincer,cred ca te foloseste,esti sigura ca este prietena adevarata? Ca,din cate vad eu, ea are numai asteptari de la tine, profita de pe urma ta.Eu,in locul tau(e doar parerea mea)as lasa-o in pace o vreme(dar as vorbi cu ea)si la alt test as vorbi cu profesorul respectiv sa o mute de langa mine(dar in secret)mi s-a intamplat si mie! Sper sa te fi ajutat! Bafta cu ea!

| Darkmoonight a răspuns:

Eu as lasa-o in pace pentru. o vreme sa vada cum este sa nu te mai aiba pe tine.

| anonim_4528 explică:

@Darkmoonight: ma gandesc ca ar fi mai ok.asa as vedea si eu cine e cu adevarat.

@BombooDulcee: degeaba ii zic. daca ii zic zice ca o critic.si se supara.

@vickyymartin: mda si pe mine ma duce gandu ca ma foloseste.dar pana acum se pare ca ma cam ducea cu zaharelu dar acum se schimba lucrurile.

mersi tuturor de sfaturi!:* :*