| anonim_4396 a întrebat:

Heyy. Am nevoie de niste sfaturi. Am aproape 16 ani si nu am avut iubit sau cel puțin prieten, ce sa mai spun de "first Kiss"... Colegele mele au relații deja. Ma întreb dacă e ceva normal sa nu am prieten. Sunt timidă si retrasa, nu am multe prietene si chiar daca as vrea un iubit nu știu cum sa intru in vorba cu vreun băiat. *Nu sunt vreo disperata, scoala este pe primul loc* Caut doar ceva sfaturi mulțumesc

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Este perfect normal. Daca colegele tale sunt deja intr-o relatie, nu le face cu nimic mai speciale, chiar mai mult, este posibil sa sufere mai intens decat o vei putea pati tu pe viitor, gandirea si experienta lor de viata neatingand punctul maxim la aceasta varsta.

Daca iti place insa de vreun baiat si simti ca ai vrea sa incerci, poti face si asta. Poti incepe o discutie cu el prin a vorbi despre nimicuri legate de scoala.Nu`ti recomand sa o faci intr-un mediu virtual (gen Facebook) pentru ca, desi este mai usor, timiditatea nu se trateaza in acest fel ci doar fata in fata. Exista riscul sa mai dai si de cine stie ce nebun.Ah si daca o dai in bara prima oara, nu te ingrijora, ni se intampla tuturor.Important este sa vezi unde ai gresit, sa inveti din asta si sa incerci iar cu altcineva.Este imposibil sa nu reusesti in felul acesta. Spor happy

7 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Humm... am 32 de ani si vorbeam pe Facebook cu o domnisoara de 16 laughing

Fara nicio intentie, erau simple conversatii: ne dadeam like-uri, ne trimiteam poze interesante dupa aia ne scriam si pe Whatsapp... lucruri din astea marunte.

Pana cand am realizat ca devenisem implicati emotional. Si nici macar nu ne vazusem vreodata laughing

Deci sfatul meu e sa folosesti Facebook ca sa cunosti baieti, pentru ca poti sa-i vezi cum gandesc inainte sa te arunci intr-o relatie

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Aici nu este o varsta exacta in care o persoana se indragosteste, se casatoreste, face copii etc. Te poti casatori la 16 ani sau te poti casatori la 40. Poti incepe relatia sexuala mai devreme sau mai tarziu. Asa si cu "indragostitul". Toate lucrurile in viata le alegem noi, ca suntem impulsionati de cineva sau nu. Toate astea vin de la sine, in adolescenta noi nu suntem siguri pe dorintele noastre si de asta te sfatuiesc sa fii foarte atenta. Acum sa nu dramatizam, chiar daca gresim o putem lua ca pe o lectie! Alegerile mele nu au fpst chiar acele "alegeri" care le-am visat in copilarie, dar am facut ce am simtit (nu ce au vrut altii) si pe partea astea nu mi-a parut rau. Asa ca...Succes!

| ThatGirl77 a răspuns:

Ca de exemplu, eu am avut primul prieten la 17 ani.Nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai "first kiss" la o varsta mai frageda.La fiecare om este diferit, unele fete isi fac iubiti mai usor deoarece nu au atatea pretentii de la ei, in schimb noi cele care asteptam "persoana potrivita "ne facem mai greu un iubit.Este foarte normal sa nu ai prieten.Ce-i al tau este pus deoparte si va veni cand va fi momentul potrivit. Daca vrei sa iti faci un prieten, te-as sfatui sa iesi mai mult pe afara pentru ca asa poti cunoaste pe cineva si tot in acest fel mai poti scapa si de timiditate deoarece interactionezi cu oamenii. Timiditatea nu o sa fie pentru totdeauna, si eu m-am confruntat cu ea dar cu cat am mai trecut un pic prin viata am inceput sa scap de ea.Nu te mai stresa din cauza asta ca nu ai de ce ( si eu m-am stresat cand eram de varsta ta...e perfect normal, multe persoane se streseaza, e varsta) Iti doresc succes

| Mincu_Cristina_1999 a răspuns:

Eu am 18 ani si primul iubit l-am avut la 17, care este si ultimul, cert este ca si eu eram la fel ca si tine dar am asteptat, si o sa apara când nu iti dai seama! Mai copilareste cat mai ai timp, nu este nimic rau daca nu ai iubit, chiar este bine ..nu ai probleme, o sa vina si primul tau iubit atunci când va fi cazul, timpul le rezolva pe toate! Daca vrei un sfat ceva, imi poti lasa Facebook tau!

| AnonimaAnonim008 a răspuns:

De ce sa nu fie ceva normal? Probabil nu ai gasit pe cineva potrivit pentru tine si esti foarte pretentioasa si nu vrei o relatie asa cu oricine, iar asta nu este un lucru rau, ba chiar e bine, ca stii ce vrei. Sa nu te grabesti sa ai o relatie. O relatie iti poate aduce multa suferinta. Si ce sa zic cu sarutul?! Asteapta persoana potrivita laughing

| Glorya987 a răspuns:

Ai putea sa filtrezi. Daca arati bine ai un avantaj urias. Probabil baietii nu te baga in seama deoarece i-ai respins intr-o alta zi cand te-au abordat. Alege-ti un baiat si intra cu el in vorba. Nu, nu e nimic rau sa nu ai. Ai totusi 16 ani, nu ai 40. Tine cont de un sfat: TU ITI ALEGI IUBITUL, NU EL PE TINE. Te pup

| Ara997 a răspuns (pentru Glorya987):

Subscriu, mai mult as postula treaba asta sub urmatoarea forma :
"FATA ALEGE BAIATUL CARE" O ALGE" "