| MrsDeee a întrebat:

Heyyy
Sunt nouă pe TPU.

Sper să-mi asculți povestea până la capăt.

Și dau și acea Fundă.

Pentru că nu știu cum să scap de problema mea m-am gândit să apelez la acest site.

Am 14 ani, 1.53 și 55 de kilograme.

Am 12 kilograme în plus.
(Greutatea=Înălțimea-10)

În vacanța de vară o să merg în Spania la mătușa mea (pe care nu am mai văzut-o de 2 ani) și vreau să slăbesc.

Nu doar plecarea la mătușa mea mă face să-mi doresc acest lucru ci și răutățile pe care mi le spun colegii, prietenii și unii oameni de pe stradă.

Ce ar trebui să fac?

Ce principii ar trebui să respect?

-dacă renunț la dulciuri, fast-food, sucuri carbogazoase și pâine și dacă nu o să mai mănânc după 8 seara, o să slăbesc?

Sport.

Dacă sar coarda câte 15 minute pe zi și dacă merg mult pe jos.

Voi ați slăbit sărind coarda regulat?

Ce metode de slăbit mai stiti?

Sper că nu v-am plictisit... Aștept răspunsuri la toate întrebările (dacă puteți).

Pa

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Trebuie sa mergi la un nutritionist pentru ca doar el iti poate face o dieta personalizata. Ce a mers pentru o persoana poate nu merge si pentru tine.

| christall a răspuns:

Cu sportul nu dai gres. Nu trebuie sa te infometezi. Trebuie sa ai 3 mese principale. Mananci putin si niciodata sa te scoli satula de la masa. Renunta la dulciuri, carbo, fainoase, paine, cartofi. Incearca sa mananci sanatos. Bea iaurturi de 2% grasime, evita-le pe alea dietetice, cu 0, 1%. La pranz mananca supe, ciorbe. Pentru felul 2 carne la gratar, fiarta sau la cuptor, iar bucata de carne sa fie cat palma, nu mai mare. Fara carne de porc. Si pe langa astea sport. Iti faci un meniu saptamanal si dupa fiecare saptamana te cantaresti.