| vivylicy a întrebat:

Hi all! as dori sa va intreb de ce ne criticati pe noi cei emo? suntem tot oameni dar numai ca avem probleme in familie si de aceea ne inkidem in noi... dar asta nu inseamna ca trebuie sa va luati de noi. da?

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Credeam că s-a demodat deja. Pfuuu O. o
Din punct de vedere moral/sociologic: tot ce e ciudat, e discriminat. Voi sunteţi ciudaţi. Practic, vreţi să fiţi discriminaţi, că oricum vă place durerea (ştiu că nu e aşa, dar las-o baltă, lumea în general aşa gândeşte).
Din punct de vedere psihologic: emo e o "subcultură" strict adolescentină, adică doar adolescenţii fac parte din ea (13-14/18-19 ani). În perioada adolescenţei se petrec cele mai mult schimbări psihologice şi emoţionale (în caz că nu ştiai, creierul se dezvoltă şi până la 23 de ani, de aia mai sunt imo kidţ vârstnici). În adolescenţă realizezi ce e aia viaţă, ce trebuie să faci în ea; descoperi la ce eşti bun şi la ce nu, îţi faci planuri de viitor. Te dezvolţi psihic şi emoţional (adică înveţi să deosebeşti anumite sentimente de altele), dar ca să te dezvolţi treci printr-o perioadă pur şi simplu mai grea. Ai impresia că eşti singurul pe lume care gândeşte şi simte/trece prin perioada asta. Ţi se schimbă starea de spirit extrem de repede şi mulţi tind să se închidă în ei, să fie singuratici. Asta tind să facă chiar să cei pe care îi vezi într-una zâmbind; când de fapt când sunt singuri, sunt trişti şi ei la rândul lor.

Şi acum, îţi explic de ce metaliştii (cei serioşi, nu ăştia care ascultă doar Cradle of Filth şi Slipknot), urăsc emo-kizii: sunteţi de rahat. Muzica voastră e de ***. Să fim serioşi! Tokio Hotel, Escape the Fate, Hawthorne Heights, Paramore, Fall Out Boy, Funeral for a Friend, Panic! at the Disco, Jimmy Eat World, AFI?! Astea le numiţi voi trupe? Tot ce e hardcore, metalcore, sau post- astea, e de RAHAT. Asta nu e muzică, e doar un nume furat amestecat cu punk, şi deja, uite! a ieşit muzică de imo kidţ! Tot ce se termină în "core" e de cea mai proastă calitatea posibil. Toate astea sunt comerciale, şi ştii de ce? Pentru că, în America, de unde a şi venit rahatul ăsta de stil, e doar un STIL ŞI NIMIC MAI MULT. Cum ar zice un metalhead american, "you are a bunch of idiots with lyrics about boys who didn't have balls to have sex with a girl".
Nu ştiu dacă ştii (probabil că nu ştii, dacă eşti emo), trupele metalcore, hardcore, mathcore, deathcore, şi astea care se termină în "core" sunt trupele de care cei ce ascultă metal nu vor să audă. Când cineva zice Buller For My Valentine, altcineva zice "gaaay". Înţelegi? E muzică fără pic de simţ artistic, muzică de duzină.

Ok, acum să trag concluziile: personal nu am nimic cu emo kids (doar că urăsc muzica lor). Bineînţeles, dacă cineva se îmbracă în negru (şi roz) şi spune că e emo, nu înseamnă că nu are probleme în familie happy Majoritatea avem probleme de genul, în special adolescenţii care vor libertate, iar părinţii trebui să conştientizeze că, copii lor au crescut şi în scurt timp vor pleca de lângă ei. Dar TOŢI ne confruntăm cu asta, nu doar emo kids. TOŢI. Chiar şi cocalarii.
Dar, chiar dacă sunt unii care înţeleg asta, societatea în care trăim duce lipsă de asemenea informaţii, ŞI, pe lângă asta, duce lipsă de creier care să proceseze informaţiile astea după ce le primeşte.
Şi-ţi dau un sfat: îţi îngreunezi viaţa dacă bagi în seamă comentariile proştilor. Lasă-i să-şi răcească gura degeaba, tu ştii cine eşti, ce probleme ai, ce asculţi şi cum trăieşti. Ei n-au dreptul să se amestece în treaba ta.
Acum hai, du-te la gaşca ta de culegători de insigne şi spune-le toate astea!
Baftă în viaţă.

| Rustin a răspuns:

Scuza-ma ca iti zic ceva.
eu personal n-am nimic cu voi da sincer ii un pacat in fata lu Dumnezeu sa te departezi de ceilalti oameni.
in fine ii viata voastra faceti ce vreti.
bafta si sanantate in continuare!

| Lala20 a răspuns:

Da. dar in primul rand nu ar trbeui sa va inchideti in voi! Ar trebui sa puteti vorbi cu niste rude sau prieteni buni, chiar daca aveti probleme mai grave. In cel mai rau caz vorbesti cu un profesor sau cu psihologul scolii! Te vor ajuta! Funda?

| BUlululica a răspuns:

Va critica pentru stilul vostru de viata adica hainele ciudate, frizurile(care eu le ador), machiakul strident.in fine.Adica ei cred ca vreti doar. sa captati atentia tuturor.si ca voi emo vreti doar sa muriti in timp ce ceilalti lupta din greu. si voi nici nu dati vietii sansa.

Dar cei care va critica sunt doar niste prosti care nu se gandesc inainte de a vorbi.se uita la voi de parca ati fi de pe alta planeta. da na.parca voi nu sunteti oamnei normali.

In fine eu zic sa nu bagi in seama toti mitocani in seama despre ce zic despre voi.Bafta si nu stiu care e faza cu fundita. da vreau si yup.si apropo si eu sunt emo:-p

| Ghindă a răspuns:

Cocalarii urasc persoanele emo pentru ca n-au ce face. Le e ciuda ca baietii emo sunt niste bunaciuni, si ei niste stricati. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e! Eu ador baieti emo in special=p~ si ii admir foarte multhappy