| DyaElla a întrebat:

Hi! Am intalnit un baiat pe net. E foarte dragut. Prima data cand am vb cu el mi-am dat seama ca avem caractere similare. Voiam sa fim prieteni buni, chiar daca ne desparte o distanta de aprox. 450 Km.
Timpul trecea, iar noi vorbeam destul de des. In cele din urma a inceput sa imi placa. Sensibilitatea si felul matur cum trata lucrurile m`au convins din prima ca e un baiat f inteligent, dar in acelasi timp dulce si emotiv.
Cand aveam o problema ii spuneam totul (inca o fac). Stie sa dea sfaturi bune pe care le urmez cu incredere. Ma face sa cred cu adevarat ca tine la mine.
Eu fiind mai copilaroasa, am "preluat" putina maturitate din personalitatea lui...
Acum ceva timp a inceput sa`mi spuna vorbe fff dulci, dar ma indoiam ca sentimentul de admiratie e reciproc. Intr`un fel imi era oarecum frica de distanta ce ne despartea.
In cele din urma mi-a spus ca ma iubeste, si prin cele 2 cuvinte magice, dar si prin felul cum vb cu mine.
Imi descoperise o latura ascunsa a mea (sau cel putin pe care o ascunsesem pana atunci), cea fragila si emotiva.
Ma gandeam mult la el. Pofta de invatat disparuse. Luam note mici. Materiile cu 10 de anul trecut incepeau sa scada, luand 7-8. Nu`mi mai pasa.
El ma intreba ce faceam la scoala, ce note luam... Nu puteam sa-l mint, nu aveam cum. Ii spuneam adevarul. La inceput imi atragea atentia. Mai tarziu mi-a spus ca " Ne despartim". A fost cel mai groaznic sentiment pe care il traisem pana atunci.
I-am promis ca voi invata (si asa voi face), ca ma voi indrepta.
In final ne-am impacat... dar acum mi se pare ca e putin mai distant. Sa fie notele mele de vina? El e cu 3 ani mai mare decat mine, dar nu simt diferenta. Credeti in dragostea la distanta? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| yekto a răspuns:

Vezi-ti de viata mai departe, fii cu el si nu te speria de atitudinea lui mai rece (poate e un semn ca in anumite privinte trebuie sa te maturizezi) am impresia ca el crede ca asa iti face tie un bine. vorbeste cu el, explica-i care e situatia, ce sinti (inclusiv ca il simti mai rece si asta te face sa suferi) si bucura-te de ceea ce traiesti acum

putere

5 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Da cred ca dragoste invinge orice distanta! Si cu siguranta nu vrea sa iti distraga atentia de la scoala si poate de aceea este mai distant. Arata-i ca poti sa imparti timpul tau intre dragoste si scoala.

| DyaElla explică (pentru luiza):

Sunt de parere cu tine, dar cum invingi dorul pe care il porti in inima? Cum poti uita de faptul ca nu te poti vedea k el, fiind d vina distanta? E groaznic, dar totusi frumos. E primul baiat caruia i-am intors vorba si i-am spus ca`l iubesc. E dificil pentru ca e prima data cand simt atat d profund sentimentul de dragoste, iubire, admiratie si protectie

| yekto a răspuns (pentru DyaElla):

Vezi-ti de viata mai departe, fii cu el si nu te speria de atitudinea lui mai rece (poate e un semn ca in anumite privinte trebuie sa te maturizezi) am impresia ca el crede ca asa iti face tie un bine. vorbeste cu el, explica-i care e situatia, ce sinti (inclusiv ca il simti mai rece si asta te face sa suferi) si bucura-te de ceea ce traiesti acum

putere

| luiza a răspuns:

Cred ca asta este frumusetea relatiei voastre: dorul! Cel mai minunat si cel mai sfasietor sentiment uman.

| UbexFlo a răspuns:

Eu cred in dragoste la distanta si traiesc o astfel de dragoste:X:X:X
Probabil notele tale sunte de vina, pentru ca el se simte vinovat pentru notele tale mici. Daca el ti-a atras atentia tu acum trebuie sa ii dovedesti ca poti sa revii la notele tale.happy

| ALeXsSaY a răspuns:

Da stii. e mai distant, dar UbexFlo are dreptate, poate se simte vinovat! plus ca ai si zis ca el era de vina... cred ca mai bine pui punct si iti revii pentru ca relatia asta nu duce la nimic, insa scoala pe care o faci acum iti hotaraste viitorul!