| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o sitituatie grea pentru mine si nu stiu ce sa fac, cu totii puteti sa mi dati un sfat si mi-ar fi de mare ajutor happy. Sunt fata, am avut doua prietene bune dintre care a mai ramas doar una(ea este in strainatate si vine doar in vacante aici in tara). Impreuna aveam grupul nostru si acum am ramas doar cu niste amintiri pentru ca celalalta fata s-a racit de noi, nu ne mai baga deloc in seama. Cand o sunam, rareori se gasea sa raspunda sau de iesiri in oras ea nu iesea decat foarte devreme. Daca ii spuneam ceva ce am facut azi cum ne spuneam inainte tot timpul, ba se gasea sa ma ia la misto ori sa-mi arate ca nu-i pasa. Acum cateva zile am incercat sa o intreb de ce e asa si de ce s-a racit de noi dar singura explicatie a fost ca nu a avut chef de nimic si de nimeni. Apoi din discutia asta am inceput sa ne certam si ea mi-a spus de fapt ca nici eu nu aveam timp de ea de cand am inceput sa vorbesc cu un baiat (cu toate ca eu o bagam prima in seama de fiecare data,tot eu o sunam si nu raspundea,tot eu o intrebam daca iese). De cateva zile eu si prietena mea din strainatate am hotarat sa nu mai vorbim cu ea ceva timp ca sa ne simta lipsa, totusi nu stim daca am luat decizia potrivita pentru ca ea este mereu orgolioasa si stim ca nu se va intoarce la noi. Totusi ma deranjeaza faptul ca tot ea face pe victima si posteaza pe facebook tot felul de statusuri despre prieteni falsi si cred ca nu este cazul oh go on. Recunosc ca m-a ajutat cand imi era mai greu, mereu imi dadea sfaturi bune si ma ajuta sa trec peste si eu am incercat sa-i platesc cu aceeasi modneda insa nu stiu ce s-a intamplat cu ea de se poarta asa cu noi... Mentionez ca eu si cu prietena mea din strainatate, cu toate ca e o distanta mare intre noi, mereu pastram legatura, vorbim in fiecare zi si ne spunem secrete, imi este ca o sora(ea nu este orgolioasa) Ce putem face noi doua in acest caz? Sau cel putin eu? Nu vreau sa se sfarseasca aici dar nici sa ma duc eu la ea in genunchi, ca de fiecare data pentru ca si-a cam luat-o in cap... Va rog ajutati-ma! crying DAU FUNDA + VOT

15 răspunsuri:
| Frrramboise a răspuns:

Hei buuuuna,s-a mai schimbat ceva? Primul meu sfat ar fi sa NU cumva sa o pierzi pe prietena ta din strainatate! Ea e o prietena adevarata,si stii de ce? Deoarece in ciuda faptului ca va despart atatia km,ca nu va vedeti, ea nu s-a schimbat cu nimic,desi isi poate face oricand prieteni acolo,ea nu a uitat de tine.
In schimb a doua fata nu merita prietenia voastra. Crede-ma o prietena adevarata nu renunta la prietenele ei pentru un baiat,la urma urmei orice relatie se sfarseste si prietenii raman. daca va pretuia nu renunta la voi pentru tipul acela. Mai bine lasa asa
Daca e vreo sansa sa va impacati, va veni ea, ai tras destul de ea, daca nu vrea, nu e cazul sa-i cersesti prietenia.

| τττ a răspuns:

Bună.
Cealaltă prietena v-a sfidat, a făcut un lucru oribil pentru niște foarte bune prietene.Cum se să faceți? Aveți două variante:
1.Rămâi doar tu și cu prietena ta din străinătate.
2. Împreună căutați altă fată care să vă fie prietenă cu adevărat.
Urât gest din partea fetei!
Pa, pa.

| Ralucaaa6 a răspuns:

Sincer, din primele cuvinte despre ea mi-am dat seama ca e vorba de un baiat, inainte sa vad ca ai spus.
Am observat si eu ca unele fete au comportamentul asta. Eu am impresia ca nu e sigura pe ea, are anumite dubii referitor la baiatul ala si nu le spune nimanui. Asa eram si eu, ma racisem total de prietenele mele, nu ca ar fi facut ele ceva ci nu eram sigura de baiatul ala si ma gandeam in permanenta la el.
Lasan asta la o parte sfatul meu este sa o lasati o perioada de timp sa isi revina. Puteti sa vorbiti cu ea si sa ii spuneti ca orice s'ar intampla sunteti alaturi de ea si ca o sustineti, ca nu vreti sa o pierdeti si vreti sa redeveniti prietenele de mai demult.
Asta o va face sa se gandeasca la tot ce facea cu voi si de voi in general. Poate o sa isi dea seama ca greseste.
Bafta si daca poti as vrea sa ma ti la curent cu asta, sa stiu ce ai rezolvat. kiss

| elleme a răspuns (pentru Ralucaaa6):

Dami id-ul tau pe privat >big grin

| Ralucaaa6 a răspuns (pentru elleme):

Ok kiss

| Anaaa9411 a răspuns:

Maturizati-va! happy

| Rawrrr69 a răspuns:

Poate a patit ceva rau de curand. poate ii place de un baiat si baietii sunt cam.

| MadalinaMadda a răspuns:

Sincer si mie mi s-a intamplat si cea mai buna metoda este sa incerci sa discuti cu ea chiar daca tu stii ca nu te va baga inseama. Iar daca nu te baga in seama gaseste-ti alti prieteni si nu o mai baga in seama timp de o saptamana. Iti promit ca o za vin la un momendat sa iti ceara scuze! happy

| ymzil080 a răspuns:

Poate ar trebui sa o intrebi de ce se poarta asa, care e cauza adevarata?
Ca nu are chef de nimic si de nimeni inseamna ca s-a intamplat ceva in viata ei care a marcat-o si a facut-o sa se schimbe. Daca sunteti asa bune prietene, trebuie sa iesiti o data, voi 2 si sa vorbiti foarte serios, doar asa poti rezolva problema asta si sa o atragi inapoi sa fie prietena voastra.

| elleme a răspuns (pentru ymzil080):

Mda posibil sa fie din cauza iubitului ei ca de cand si-a facut prieten e cam schimbata si ne-a lasat pe noi in pace.

| ymzil080 a răspuns (pentru elleme):

Prietenia tot timpul e mai presus de orice baiat sau orice boyfriend. Daca nu si-a dat seama asta, imi pare rau.Nu asa ar trebui sa se comporte.Gata,am prieten si ceilalti nu mai conteaza.Prietenii iti sunt tot timpul alaturi, fie ca ai probleme, fie ca esti bine si te bucuri alaturi de ei. Poate ar trebui cumva sa ii induci asta, sa ii spui asta. Poate se simte si deschide subiectul si poti discuta cu ea.

| skrillex11 a răspuns:

Pai nu o mai baga in seama cu faci tu acuma ai luat decizia perfecta dar daca poti gasesteti alta prietena si fai in ciuda ca te intelegi mult mai bine cu ea si nu mai vorbi deloc cu ea ca si cum nu ar exista trece cu pretena ta (cea care te intelegi mul mai bine)pe langa ea si fai in ciuda cat poti tu de mult si ai sa vezi ca o sa se bage in seama cu tine si o sa ceara din nou sa fi pretena sa si ai sa vezi ca o sa te ajute

SPER CA TE AM AJUTAT!

| fabisimabi a răspuns:

Poate are vreo boala (de acelea rele de moarte) si sa nu suferiti amandoua dupa ea. Sau a castigat multi bani, se da mare pe la un baiat... chestii de genu.

| elleme a răspuns (pentru fabisimabi):

Doamne ferestestraight face o stiu de un an, de un an ne spunem totul si cred ca stiam si eu daca are vreo boala sau ceva.Ideea e ca daca ar fi avut vreo boala sau ce spui tu era si ea mai trista, dar nu este big grin mie mi a dat de inteles ca poate sa traiasca si fara noi 2. La un moment dat a spus : "dar de cand te intereseaza pe tine ca nu te mai bag eu in seama? " si are prieten big grin

| Dariiaaaa a răspuns:

Eu cred ca daca e o prietena adevarata ar trebui sa lase orgoliul la o parte. [ parerea mea. big grin