| anonim_4396 a întrebat:

Deci. Cum sa incep. Nu mai pot. sad Pur si simplu cred ca o sa cedez pshihic. Simt ca imi pierd toti prietenii, adica asta se intampla, doar pentru ca am fost impreuna cu cineva, care era mai mare ca mine cu 4 ani, bine, nu ne interesa varsta. Ne intelegeam foarte bine. El asculta muzica rock/metal, si eu la fel, insa dupa ceva timp a auzit o mica "barfa"(care, bineinteles nu era adevarata) cum ca eu il mint si ca a gasit pe Ipad-ul meu manele. Ok, nu-mi pasa ca el ma face manelista, dar deja toata lumea a inceput sa faca asta. Credeti-ma ca e jenant, mai ales cand au inceput sa te lase toti prietenii si sa fii numita "manelista".
In ultimul timp am inceput sa vorbesc cu un baiat, care cred ca ma place, eu il plac, ma atasez foarte repede de toata lumea. De cand a aflat si el mica "barfa" ma ocoleste, la scoala nu ma saluta, si mi-a zis cineva ca face astea fiindca ii e rusine cu mine.
Nu stiu ce sa mai fac. Eu sunt genul de persoana care daca are o problema, nu spune nimic de ea, eu tin in mine. Sau poate ma eliberam pe jurnal, pana cand l-a gasit mama, vreau sa zic, aveam in el si chestii gen : "Gata, maine pun capat la tot. Ma omor, etc", apoi ea m-a dus la psiholog, si de atunci mi-am ars jurnalul.

Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac. Imi trec lucruri necurate prin minte. [suicid]

sad

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Si mai bine ca nu ii maa ai in jurul tau. Tu chiar nu iti dai seama cat snobism trece pe langa tine? Daca aveai prieteni adevarati ei te acceptau indiferent de genul de muzica pe care il asculti. ( am inteles ca nu asculti manele, dar totusi chiar daca ai fi ascultat, care era problema lor?) Prietenii te accepta asa cum esti tu si iti respecta gusturile. Si mai important prietenii au incredere in tine si te asculta tunci cand ai ceva de spus. Cei despre care ai scris mai sus, CLAR, nu ti-au fost p[rieteni. La primul zvon banal te-au lasat de izbeliste.
E mai bine asa. Rabda, o sa apara candva si adevaratii prieteni.

1 răspuns:
| miruna854 a răspuns:

Cei care te vad ca treci prin momente grele si nu te ajuta inseamna ca nu ti-au fost niciodata prieteni! Si ce daca iti spun manelista? La 5-6 ani stiau ei de muzica rock, dance, pop, urban etc. Cu maneau s.au facut si ei mari! Te rog eu sa nu te sinucizi, nu are rost sa te sacrifici pentru ei! Incearca sa te gandesti ca viata ta este de 10000000000 de ori mai importanta ca barfele pe care prostii stiu sa le vorbeasca!