| Swallow a întrebat:

Deci joia care vine ar trebuie sa mergem cu clasa in excursie, problema e ca mereu cind merg acolo incep a plinge din cauza cuiva si mereu am ghinion in excursii, da exemplu anul trecut mi s`a varsat apa pe care nici n`am deschis`o in toata geanta si pe pantaloni, si lucuri de genul.Si cind vin acasa mama observa si mi-a dat anul acesta un sfat, cica sa nu mai plec in excursii caci ma indispun dar mai bine sa merg in alta parte, in oras cit ei o sa fie in excursie. As vrea sa merg in excursie dintr`o parte, dar din cealalta ma gindesc ca m`am cam saturat sa-i vad cums e giugiulesc si sa vin acasa cu ochii ca la bufnita. Voi ce ma sfatuiti sa fac?! thinking

Răspuns Câştigător
| FlyingSoul a răspuns:

Hm..Hm. Aici vad 2 probleme:
1.Ghinioanele
Le poti rezolva usor sfidandu-le pentru ca renuntarea nu e o optiune valida. Intai verifica totul pentru ca sa nu ai surprize neplacute, apoi pleaca cat mai increzatoare.
2. Faptul ca ceilalti se giugiulesc pe langa tine.
Cred ca nu ai prieten, cea mai buna solutie este sa iti faci unul, sau o a doua solutie sa stai in grup cu altii fara prieten si sa va distrati impreuna cu jocuri de excursie (fazan, telefonul fara fir, cantati etc.). Asta merge si daca esti baiat, doar ca pui in loc de "prieten" prietena.

| Swallow explică (pentru FlyingSoul):

Mah, sunt fata laughing sa plinga un baiat in excursie... big grin laughing

8 răspunsuri:
| BlueBroom a răspuns:

Daca simti ca nu mai ai puterea sa treci prin alte lucruri de genul asta nu ar mai trebui sa te duci chiar daca vrei.Decat sa te deprimi si sa vi cu moralul la pamant mai bine stai pe acasa.Insa daca stii ca te poti duce in excursie optimist si sa te bucuri de momentele cu colegii tai fara a luat in seama ca se giugiulesc atunci du-te.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

1 : Ghinioanele nu exista. Norocul si-l face omul cu mana lui. Eu am boala cu bauturile gazoase pentru ca odata dupa un drum nu tare lung so agitat tare flaconu si o crapat cat nu varf de ac, destul sa se scurga apa cand ii presiune. Dar verifica din 20 in 20 minute, mai ales la inceput cand ii plin flaconu, ca este mult CO2 inauntru si cat mergeti pe drum "desfundat" adica de tara, de pamant sau piatra. Dupa cateva ore cum tot bei ( depinde cat ii flaconu, daca-ti ajunge cateva ore happy ) o sa se elibereze loc in flacon si dupa aia si daca se agita are loc CO2u sa se extinda. Iar cum ii vezi cum se giugiulesc. Draga eu pana la 15 ani am fost foarte timid si totusi intr-o excursie ( singura din liceu ) tot mi-am facut o "iubita" de excursie. Tu esti fata, o sa-ti fie de 100 ori sa-ti gasesti 1. Si stai linistita, distreaza-te, nu mergi in excursie sa te etalezi cu prietenu, si nici nu trebuie sa te simti pe dinafara doar poti sa-ti faci oricand unul. Te duci sa mai iesi, sa te mai distrezi, sa vezi lucruri noi. Eu zic sa te duci pentru ca altfel o sa regreti. Eu am regretat ca nu m-am dus intr-o excursie in care majoritatea so imbatat si o facut petreceri pana tarziu, desi eu nu's genu ala. La fel era sa fac si cu banchetu de la sfarsit de liceu, nu am vrut sa ma duc, si cand o fost, m-am distrat colosal. Mi-o trebuit cateva ore sa ma apuc de dansat ce-i drept, da dupa ce am inceput si in timp ce restul mancau, eu tot dansam cu doar 2-3 colege de clasa happy Asa ca du-te, o sa te distrrezi binewinking

| Swallow explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Mersi de explicatie si incurajari happy :*

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Swallow):

Pentru Putin :*

| Stefan1195 a răspuns:

Nu cred ca exista remediu pentru asa ceva, pur si simplu ar trebui sa nu te mai gandesti la ghinioane si alte din astea, simte-te bine.Si eu am patit asa... a vomitat o colega de 7 ori langa mine... Distractie placuta

| Swallow explică (pentru Stefan1195):

Bietul de tine big grin insa am avut in vedere "sa plec ori nu in excurise?! "

| Stefan1195 a răspuns:

Bineinteles ca tebuie sa pelci, daca nu ai sa pleci o sa iti para rau, crede-ma.Cnad se vor intoarce cei cu care ar fi trebuit sa mergi, si or sa iti povesteasca o sa zici:,, prost am fost ca nu m-am dus''. Am patit si astalaughing