| princessata a întrebat:

Hi TPU
sunt ultimul an de liceu.
ceva sfaturi va rog..si cum sa invat pnt bac.
mersi

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Si eu trec tot a XII-a. Cred ca cel mai important este sa nu lasi toata materia pe care o ai de invatat pe ultimul moment, ci sa inveti treptat, astfel incat sa memorezi mai bine informatia si sa nu fii nevoita sa retii totul dintr-o data. Daca te pregatesti mai din timp, nu vei avea probleme si nu ti se va parea ca nu mai ai timp pentru nimic altceva atunci cand se va apropia perioada examenelor. Nu trebuie sa exagerezi, totusi, pentru ca nu este atat de greu daca te pregatesti cat de cat.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Uite si eu trec tot in clasa a 12a si sunt la mate-info. Eu m-am apucat de lucrat si invatat pentru BAC inca din clasa a11a,a m facut o pauza in aceasta vara si acum de o saptamana am reinceput. E important sa-ti planifici eficent timpul si materia, astfel incat sa nu ai nici pefrioade foarte=foarte aglomerate, dar nici unele foarte lejere si sa nu te trezesti cu doua saptamani inainte de BAC ca nu ai parcurs toata materia la o anumita disciplina. Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci e sa recapitulezi eroia la materiile de examen, apoi sa-ti descarci de pe net cele 100 de variante de BAC din 2009, precum si subiectele date la BAC in ultimii ani si sa le rezolvi pe toate si asa, vei fi tercut cu siguranta, prin toate tipurile de probleme si de intrebari posibile. Unde nu stii sa rezolvi, cere lamuriri profesorului de specialitate la scoala, ca tot incepem in dua saptamani, sau daca ai posibilitati materiale, fa pregatire in particular cu un profesor la materia la care simti ca te descurci cel mai slab. La ce profil esti si la ce ti-ai ales sa dai proba a treia de BAC(cea la alegere din materiile profilului). Succes si, daca vrei, mai vorbim despre tehnici de invatare eficenta pentru BAC.

| princessata explică (pentru Euletitia):

Mersi mult
da-mi te rog in privat idul tau sa mai vb

| Euletitia a răspuns (pentru princessata):

Nu stiu cum sa ti-l dau in privat. Lasa-mi-l tu mie in privat sau nu stiu cum sa facem.