| anonim_4396 a întrebat:

Cat de stresant e ultimul an de liceu? Ceva sfaturi?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru mine a fost un an usor, adica nu a fost deloc greu, am avut profesori foarte buni, chiar imi lipseste scoala

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru KoroSensei):

Sincer asa a fost, am facut seral mergeam rar la scoala

| Nemessys a răspuns:

Stresant? laughing Eh. trec a11-a, deci nu stiu cum e.
Dar te poti inspira din clasa a8-a.
Profesorii o sa te lase mai moale ca ai bac-ul si trebuie sa te focuzezi pe alte materii. Plus ca o sa auzi de multe ori :,, eh. mai aveti anul asta si gata tongue " SAU,, clasa a12-a, bac-ul bate la usa... "
Nu este stresant, poate sa fie chiar foarte relaxant pentru ca este ultimul an de liceu si bineinteles ca trebuie sa fie placut si sa-ti reamintesti de el toata viata. happy Sa ai amintiri frumoase... rolling on the floor
Acum mai depinde si ce nota vrei sa iei la bac. Fie ca inveti pentru nota de trecere sau pentru o nota acceptabila cum ar fi un 7 - 7.50, nu e mare branza. Adica sunt singur ca orice om o poate lua fara sa-si stoarca creierii (prea mult) sau sa se planga. Dar cand vine vorba de o anumita nota pentru facultate sau,, de fite" e alta treaba. happy Ma rog. nu am nimic cu cei care iau 9-10 in bac. Bravo lor. Insa mai bine se lauda cu salariul decat cu notawinking. Daca stii ce zic.winking Mai bine asa pentru ca si unul care a luat 6 in bac, poate sa aiba un salariu egal sau poate chiar mai mare decat cel care a luat 10. Deci... da, mai bine cu salariul decat cu nota. happy

Succes in ultimul tau an de liceu si mult noroc la bac! happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Pai la mine o sa fie cam stresant ca nu va fi doar bacul, si in plus chiar sunt obligata sa iau note mari laughing
Multumesc! Succes si tie in penultimul tau an de liceu! laughing

| syd a răspuns:

E degeaba

| crazypop a răspuns:

Salut, am terminat liceul si iti pot spune ca in clasa a 12 a la mine a fost mult mai lejer referitor la celelalte materii fiindca nu au pus atat de mare accentul, fiindca erau costienti ca trebuie sa luam bacul, referitor la materiile la care dai probele este destul de stresant daca nu inveti de la inceput si te lasi pe ultima luna sau ultimele 2, 3 luni fiindca o sa te stresezi foarte mult, sfatul meu e sa te apuci de invatat comentariile de pe acum sau sa citesti cartile ca sigur vei aprofunda mult mai mult decat din materii si la comentarii vei stii si iti va fi mult mai usor.
Daca inveti macar de 2 ori pe saptamana la mate si 2 ori pe saptamana la romana si la materia mai usoara de exemplu : geografie, chimie, biologie odata vei aprofunda tot si iti va fi mult mai usor, asa ca te sfatuiesc sa nu te lasi pe ultimele luni sau pe al doilea semestru fiindca vei intra intr-o panica mare si intr-un stres imens, organizeaza-ti tu logic cum iti este tie mai usor si cat sa inveti si iti va fi foarte usor si vei lua o nota foarte buna si vei fi multumit de ea.
Iti doresc mult succes si sa iei o nota foarte buna la bac!

| TeIauLaMisto a răspuns:

Buna! Sora mea este in clasa a 12-a si mi-a spus ca este stresant in primul rand din cauza BACului, in al doilea rand din cauza ca trebuie sa iti gasesti o facultate (+admitere), deci nu este prea usor. Ai mult de invatat. Oricum succes! Sper ca te vei descurca! big grin

| Nemessys a răspuns (pentru TeIauLaMisto):

Daca stai sa te uiti putin la astia de 20 + si vezi ca-s analfabeti dar totusi au bac-ul... ma cam indoiesc eu ca-i stresant.
Este, intr-adevar... Dar cum de sunt atatia adulti care nu stiu sa scrie? straight face

| TeIauLaMisto a răspuns (pentru Nemessys):

Probabil educatia din zilele lor a fost alta, la fel si standardele. Astazi s-au mai ridicat. Cel putin pentru sora mea este stresant pentru ca invata foarte mult. Vrea sa aiba numai 10 pe linie, ceea ce mi se pare putin cam exagerat, dar asa e ea ambitioasa.

| anonim_4396 explică (pentru TeIauLaMisto):

Multumesc! Bafta si surorii tale!

| TeIauLaMisto a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc! :* Si tie la fel! big grin