| Andreiu68 a întrebat:

Ieri am fost la antrenament la box si am dat cu dreapta mai tare si mi-ai luxat-o.Ma doare de la degetul mic pana aproape pe cot. Daca strang pumnul ma doare de la degetul mic pana sus aproape de cot, daca ridic un parar cu apa iar ma doare, daca rotesc cotul spre stamga si pe dreapta(daca rotest 2cm ma doare)Ce as putea face ca sa nu mai ma doara? E o durere nesuportabila, chiar daca stau degeaba tot ma doare mana.Ce pot face?

1 răspuns:
| raMLesS a răspuns:

Puneţi nişte gheaţă pe mână, ţine gheaţa aşa 2 minute chiar dacă "frige" Apoi invârte pumnu de câteva ori, 5-6 ori, masează-l cu alifie, masează-l uşor unde te doare apoi întinde-ţi degetul mic, retrage-l, intinde-l. în cele din urmă după ce termini cu antrenamentul prescris laughing... Leagă-ţi mâna de la incheietură cu o faşă, o cârpă ceva dar leagă strâns, iţi recomand să legi şi degeţelul apoi ţine legat aşa de la câteva ore în sus.
Eu când mi-am luxat mâna nu am fost la doctor dar mi-am băgat cartofi tăiaţi într-o cârpă şi am ţinut aşa 2 zile, îi schimbam odată pe zi după care mi-a trecut şi toată lumea a fost fericită happy.