| Dyanes a întrebat:

Imi cade parul foarte tare, dar il am si foarte lung.
Ce sa fac?
Este grav?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai tundel și fă o vizită la dermatologie.
Pa, pa.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Posibil sa fie de la placa, daca folosesti. Si mie mi s-a intamplat :(. Cumpara-ti Gerovital Plant :x, e super.
http://www.farmec.ro/produse/par/lotiune-regeneranta-cu-petroleum-65.html

| babyblue a răspuns:

Nu este grav. Si mie imi cadesad
Mai fac spalari cu ceai de musetel sau ma dau cu ulei de ricin (il tin de par jumatate de ora).

Totusi, cel mai bine ar fi sa te mai tunzi. Sa stii ca la o prietena a mers.

| ζøvعღ a răspuns:

Este normal ca parul sa cada in fiecare zi si adevarul este ca pierdem zilnic intre 100 si 125 de fire de par. Pierderea parului poate semnala existenta unei afectiuni medicale mult mai serioase, cum ar fi lupus sau diabet, astfel incat este important sa ii explici doctorului tau orice schimbare pe care o constati.Trebuie sa mergi la doctor sa vezi cauzele, daca nu iti dau cateva sfaturi:

Daca urmezi un tratament pe baza de prescriptie medicala, discuta cu doctorul tau si afla care dintre medicamentele pe care le iei poate avea o contributie la caderea parului.

Evita dozele "uriase" de vitamina A. Prea multa vitamina A poate cauza caderea parului.

Mergi la doctor si solicita un test hormonal. Daca se constata existenta unui dezechilibru, discuta cu medicul tau despre inlocuitorii bio-identici de hormoni.

Daca obisnuiesti sa iti porti parul in cozi stranse sau in mai multe codite subtiri "inghesuite", daca folosesti ondulatorul, placa, uscatorul de par, bigudiuri incinse etc., incearca sa iti schimbi stilul de coafat cu unul care presupune o actiune mai putin agresiva si stresanta asupra scalpului si parului tau.

Daca tratamentele cu ulei incins sau chimicalele cum ar fi cele folosite pentru parul "permanent" produc inflamatii scalpului, intrerupe folosirea lor sau foloseste-le cat mai rar posibil.

Foloseste sampoane si balsamuri cu actiune blanda, pentru a evita deteriorarea inutila a parului.

Maseaza-ti scalpul cu ulei de rozmarin sau ulei de ricin, pe o baza de ulei de masline. Atat uleiul de rozmarin, cat si masarea scalpului pot stimula circulatia sangelui in aceasta zona, contribuind la cresterea parului.