| VibeTrix a întrebat:

Imi dati niste sfaturi pentru a citi mai mult? Adica eu citesc maxim 8 pagini pe zi dintr-o carte. Nu pot mai mult, nu mai am chef.

Răspuns Câştigător
| AllNone a răspuns:

Incearca sa citesti ce iti place! Si daca esti nevoita sa citesti ce nu iti place, citeste cate o pagina in plus in fiecare zi! Nu fa o schimbare brusca, altfel, bineinteles ca nu sa reusesti! Eu obisunesc sa citesc pana termina capitolul respectiv. Trebuie sa iti,, resetezi'' mintea si sa nu mai pui limita! Incearca sa citesti intr-un mediu cat mai prielnic! Eu citesc seara, nu neaparat ca sa ma ia somnul, ci fiind ca mediul e mai linistit, indiferent cat ar fi ceasul! Daca ai o biblioteca in apropiere, du-te acolo. Cu siguranta iti va placea mai mult.
Si mai mult, citeste, cum vrei tu, nu trebuie neaparat mai rapid, sau mai incet, important este sa intelegi. ( Un mic sfat : incearca sa citesti cat mai mult astfel incat o sa ajungi,, sa participi '' cu mintea si trupul in acea carte, atunci iti vei da seama cat de mult ai avansat, iar cititul va merge extrem de rapid )
Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai intrebari, imi poti lasa un mesaj! FUNDA *? ( daca vrei)

19 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Plictiseala amintita de tine poate sa intervina/apara din cauza faptului ca subiectul tratat in cartea respectiva, este ori anosta si lipsita de interes sau trateaza probleme care inca nu sunt pe intelesul tau. Iti recomand sa citesti "Cei trei veseli naparstoci" de Vlad Musatescu, o carte care sigur iti va provoca rasete cu lacrimi.

| VibeTrix explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc. Dar eu nu prea citesc acest gen de carti. Citesc mai triste, nu chiar vesele happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru VibeTrix):

Indraznesc sa te sfatuiesc sa incerci totusi. S-ar putea chiar sa-ti placa, doar incercand iti vei putea da seama/vei vedea daca chiar merita "sa-ti pierzi timpul" cu asa ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca vrei, citesti. Trebuie sa citesti ce iti place. Imi aduc aminte cand am citit Sherlock Holmes. Nu puteam sa mai las cartea pana nu rezolva ala cazul laughing)
Tu ce citesti?

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Am citit putin din Labirintul. Dar nu imi place.

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Pai atunci nu o mai face laughing
Plus ca citesti destul pe TPU la povesti si probleme, in cat presupun ca te plictisete repede cititul.
Am zis asa happy

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Da laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Eee. Vezi ca stiu? laughing
Unde e fabulosu sa ma critice iar rolling on the floor

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

E cu iubita lui laughing Dumnezeu stie ce fac ei 2.

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Poate se despartbatting eyelashes

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Si il iei tu pe el rolling on the floor)) glumeam laughing)))

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Lol laughing)
Nu ma bag la de-astea.
Imi plac fetelebatting eyelashes

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Stiu,stiu laughing

| R0R0 a răspuns:

Daca citesti ce-ti place, nu o sa mai lasi cartea din mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca maine sa citesti 9 pagini si vezi ce se intampla. daca e totul in regula, adauga cate o pagina in plus pe zi

| VibeTrix explică (pentru anonim_4396):

Ce idee buna. Multumesc mult

| DeathOfDreams a răspuns:

Eu aș avea nevoie de un sfat pentru a NU mai citi atât de mult.
Dacă-mi uit cartea acasă când plec la școală, accesez cărți play sau site-ul ăla, wattpad, unde le pot citi fără wireless.

| ReZiSTorr a răspuns:

Esti distras de PC sau telefon! Sincer nici eu nu prea citeam in ultima vreme..deloc! Insa am lasat telefonul de o parte cand citeam si citeam cu atentie!

| immortalfaith a răspuns:

Schimba cartea.
O carte buna te acapareaza, nu iti mai da pace