| ClauditssaCiopiiCiopii a întrebat:

am o problema in familie de care m-am saturat...
De foarte mult timp mama lucreaza pana seara decii toata ziua sunt acasa cu tata am doar 13 ani si vrea sa i fac curat si sa stiu sa fac de mancare ma injura mereu in toate feluri si zice ca sunt sunt buna de nimic ca altele la 13 ani creste alti copii...
Chiar ma deranjeaza injuraturile lui si cand e mama acasa si ea ma injura numa-i suport! Numa-i am nicio prietena pentru ca prietenele mele zicea tata ca nu am ce cauta cu ele ca nu au o situatie materiala buna ca amea sad! Si ne am mutat din judetu din care eram inainte :'(

Ce sa fac? Scuzati categoria :*

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Te cred, îți este dor de locul natal.
Tu trebuie să înțelegi că ei stau acolo pentru binele lor, al tău, pentru a avea un viitor mai bun, deoarece în România nu există așa ceva pentru toată lumea!
Posibilități ai...așa că încearcă să faci ceea ce-ți place! Gătit, cântat, dansat, pictat, citit...vizionează filme, pregătește-te pentru școală, plimbări... orice ce te binedispune!
Nu-ți face griji pentru altele, ești micuță și ar trebui să te bucuri de ceea ce ai până acum!
Când îți este greu încearcă să vorbești cu mama ta, spune-i și tu că te simți aiurea, te doare capul... caută tu puțină atenție.
Dacă nici ea nu-ți oferă, atunci las-o, e o fire rece!
Apreciază-te tu, dacă alții n-o fac.

Ți-am spus, ești un copil cuminte și bun!

19 răspunsuri:
| lindsay a răspuns:

Imi pare sincer rau ca te afli in situatia asta. Cand te simti singura si trista apeleaza la Cel de sus. Roaga-te si gandeste-te ca lucrurile nu vor ramane asa. Invata din experientele tale si ai rabdare. Lucrurile se vor imbunatati si intr-o zi, cand vei avea si tu propria ta familie vei sti ce sa faci si ce sa nu.

| cosmin2344 a răspuns:

Fiind dintr-o familie buna ma gandesc ca si caracterul familiei ar trebui sa fie adecvat situatiei date. mi-e teama sa nu fie altceva in miezul acestor injuraturi si tachinari, daca ai ceva pe suflet mai delicat poti sa-mi scrii un mesaj te rog.

| ursachy a răspuns:

O sa treaca....stiu cum e.dar cu putina rabdare o sa treci peste asta.da-mi id tau daca vrei sa vb mai multe

| h3r a răspuns:

Nu contează situația materială, tu ar trebui să te împrietenești cu cine crezi tu că este bine, cu cine îți vorbește frumos și te înțelege. O să crești și o să ai nevoie de cineva aproape.
Respectă-ți părinții și cuvântul lor, însă nu uita de copilăria ta.

Cred că ești o fetiță model.

| ClauditssaCiopiiCiopii explică (pentru h3r):

Buna, stiu pentru mine nu conteaza situatia materiala dar pentru tata da! sad Ma face sa plang in fiecare zii incerc sa nu pun la suflet dar nu pot sad

| h3r a răspuns (pentru ClauditssaCiopiiCiopii):

Nu trebuie să știe orice!
Tu ai încredere în tine, nu te schimba și nu fi ca ei!

| ClauditssaCiopiiCiopii explică (pentru h3r):

Acum nu mai am pe nimeni sunt in Italia de 7 luni nu mai suport sunt in depresie ma rog de mama sa ne intoarcem in Romania acasa sa pot fi fericita dar nu vrea crying
( am putea merge acasa in Romania dar ei nu vrea ) ma face sa plang mereu.

| h3r a răspuns (pentru ClauditssaCiopiiCiopii):

Te cred, îți este dor de locul natal.
Tu trebuie să înțelegi că ei stau acolo pentru binele lor, al tău, pentru a avea un viitor mai bun, deoarece în România nu există așa ceva pentru toată lumea!
Posibilități ai...așa că încearcă să faci ceea ce-ți place! Gătit, cântat, dansat, pictat, citit...vizionează filme, pregătește-te pentru școală, plimbări... orice ce te binedispune!
Nu-ți face griji pentru altele, ești micuță și ar trebui să te bucuri de ceea ce ai până acum!
Când îți este greu încearcă să vorbești cu mama ta, spune-i și tu că te simți aiurea, te doare capul... caută tu puțină atenție.
Dacă nici ea nu-ți oferă, atunci las-o, e o fire rece!
Apreciază-te tu, dacă alții n-o fac.

Ți-am spus, ești un copil cuminte și bun!

Răspuns utilizator avertizat
| darriya a răspuns:

Daca aveti o situatie buna atunci sa isi angajeze o femeie care sa aiba grija de casa! ca doar nu te-a facut ca sa ai tu grija de ei atat timp cat sunt sanatosi si au putere de a tipa pe un copil,rusine sa le fie, deoarece daca va mai continua asa exista posibilitatea ca tu sa fugi de acasa si pe urma lor le va parea rau, o sa iti duca dorul! imi pare rau pentru tine ca ai asa parintii rai! nu mai pune la inima tot, incearca sa ii ajuti cum poti...o curatenie nu cred ca ar fi ceva greu, o mancare se face usor cauti pe net o reteta si o pui in practica...

| ClauditssaCiopiiCiopii explică (pentru darriya):

Da stiu da' si cand fac cum stiu eu si pot, zice ca nu e bine urla si strica ce am facut sunt o fire mai sensibila si logic ca ma apuca plansu cand vad ca ma injura in toate felurile si zice ca de ce plang?! cum sa nu ma simt prost cand zice ca sunt o greseala urata din viata lor am doar 13 ani si am o sensibilitate aparte dela un timp, am fost in depresie a murit cel mai bun prieten ameu si am vrut sa im tai venele de atuci sunt mai sensibila...oh go on

| darriya a răspuns (pentru ClauditssaCiopiiCiopii):

Tu singura trebuie sa incurajezi, sa treci peste deoarece daca nu treci, cine stie ce se poate intampla, ..nu mai plange in fata lor,incearca sa fii tare, crezi ca daca iti tai venele rezolvi ceva? crezi ca murim cand vrem noi? nu noi trebuie sa suferim sa ne chinuim pe pamant, si murim cand vrea D-zeu cand ne-a venit ceasul, lupta! nu mai fa prostia sa te omori, cand faci 18 ani iti vezi de viata ta daca i vezi ca parintii tai vor mai continua asa, asta trebuie sa faci, terminati scoala, te angajezi si pe urma iti cauti undeva sa stai...incearca sa ai prieteni, sa nu stai singura pentru ca e greu sa treci peste astea singura.i intrebi ce mancare sa le faci si gata nu le convine sa fie sanatosii, de cate-ori te pune sa le faci de mancare le spui ca nu stii sa faci cum vor ei mancare!(dar tu straduieste-te sa iasa bine) urat ca iti spun ca esti o greseala urata a vietii lorcrying ti-am zis incurajeaza-te singura, viata e frum atat timp cat sunt oamenii care iti vor binele si sunt langa tine!

| RalucaTyan a răspuns:

Vorbeste cu ei. Explica-le ce te deranjeaza dar atunci cand sunt amadoi.

| 48KRazvan a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa stai de vorba cu parinti tai, sa le explici ca nu iti place comportamentul lor fata de tine, trebuie sa te inteleaga intr-un final, doar esti copilul lor si incearca sa ii intelegi si pe ei, cu munca, cu grija zilei de maine, etc.Nu iti face griji o sa fie bine intr-un final, vei vedea.Bafta in continuare!

| ClauditssaCiopiiCiopii explică:

Multumesc mult la toti pentru sfaturi

| bodo17 a răspuns:

Sunt perioade si perioade in viata. gandeste-te ca si paritii tai, trec printr-o situatie financiara mai grea ( criza financiara ) stresul de la munca si nesigurata zilei de maine ii fac sa fie duri si sa nu-si dea seama de reactiile lor. incearca si tu sa nu-i superi sa-i ajuti cu tot ce poti, si stati odata de vorba toti trei. si clarificati lucrurile. Sper ca ti-am fost de folos :* ai grija de tine!