| marett16 a întrebat:

Imi este frica sa dorm singura in cam meacrying
nu de hoti sau de-astea!
imi este frica sa stau in intuneric!
ce sa fac?

fundita mare, mare!

Răspuns Câştigător
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Am eu o soluție care sigur va funcționa: dar are mai multe părți! Poate par idei cam prostești, dar vor functiona 100% P. S. am 12 ani.
Mai întâi faci verificarea camerei! Închizi geamurile, ușa de la intrarea în casă, tragi jaluzelele, etc. Îndepărtezi orice sursă care îți dă fiori!
Apoi, trecem la planul 2: acțiunea! Te culci. Ți se pare că totul în jurul tău e amenințător, ești speriată! Nu te panica degeaba. dacă auzi un zgomot ciudat, încerci să-i afli cauza! Vezi de unde vine. Dacă nu ai găsit sursa zgomotului, gândește-te că în casă nu e nimeni și părinții sunt cu tine! Nimeni nu poate intra. Încearcă să închizi ochii și să te gândești la lucruri frumoase și plăcute.
Sunt sigură că te vei descurca! Dar bănuiesc eu cam care ar fi cauza. Și asta ți-o spun din propria experiență! Filmele de groază! Văzând aceste șcene, creierul le identifică și le memorează. Astfel, aceste șcene îți apar în minte în împrejurarea în care le-ai văzut și la televizor: în întuneric. Încetează să te mai uiți la ele și gândește-te că așa ceva nu are cum să existe. Garantez că dacă îți repeți asta zilnic, vei putea trece peste frică.
Pentru mai multe ponturi, trimite-mi un mesaj privat și dă-mi adersa ta de mess! Acolo vom putea vorbi mai pe larg despre asta. Succes, pa și... mult curaj! Odată cu maturizarea, vei putea trece peste asta!

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Frica de intuneric este o fobie, se numeste "acluofobie" si se trateaza la psiholog, daca singura nu poti sa treci peste asta!
http://www.babyonline.ro/......neric.html

| Antrax a răspuns:

Ia-ti o veioza mica.winking

| anonimaa a răspuns:

Pai da si mie imi cam elaughing
si de asta dorm cu televizorul aprins...sa.ti explic
seara inainte sa ma culc imi pun televizorul sa se opreasca in 2 ore (aceasta optiune este la toate tv. urile) si dorm cu 2 pilote in pat. cu una ma invelesc si pe a doua mi. o pun pe cap si pe fata ca sa nu vad lumina tv. ului plus ca doar asa ma simt in siguranta!
sau mai exista diferite lampi colorate pe care le poti pune la capul patului sau diferite chestii pentru bebelusi (am avut si eu) care se baga in priza si lumineaza. sunt chiar bune si nici nu consuma mult
sper ca te.am ajutat! XOXO (fundita?)

| Amrita a răspuns:

Inainte de a te culca pune pe o batista cateva picaturi de levantica.Iti va "controla" viselehee hee. Nu te uita la filme de groaza sau documentare creepy. Gandeste`te la iubire sau la ceva ce te face sa zbori pe un norisorblushing ...Si incearca sa-ti cumperi o lampa, veioza. Nu te mai gandi la intuneric. Tie iti este frica tocmai de asta, pentru ca nu te concentrezi asupra altui lucru.

| 16.laura.16 a răspuns:

Cumpara-ti o lampa. Sau un bec special pentru noapte...

| Deyutza a răspuns:

Am si eu aceeasi problemacrying mai ales ca seara sunt si singura in casa. La fiecare sunetzel ma cam trec fiorii si nu stiu cum sa adorm mai repedecrying

| marett16 explică:

Am 14 ani

| marett16 explică:

Ama juns sa am 14 ani si sa dorm cu mami si cu tati in pat. Mi-a luat tati un bullmastif si cateva luni am reusit sa dorm singura cu el in camera. Dar de cateva luni doarme in pat si nu mai am eu loc de el si daca doarme pe jos imi este frica!crying credeti ca ar tr sa merg la un psiholog? Help!

| marett16 explică:

Ama juns sa am 14 ani si sa dorm cu mami si cu tati in pat. Mi-a luat tati un bullmastif si cateva luni am reusit sa dorm singura cu el in camera. Dar de cateva luni doarme in pat si nu mai am eu loc de el si daca doarme pe jos imi este frica!crying credeti ca ar tr sa merg la un psiholog, sau sa imi cumpar un pat mai mare?

| SweetCherry a răspuns:

In primul rand cati ani ai?
Gandeste si tu. ce crezi ca e intuneric? Nimic. Daca iti este chiar asa de frica ia-ti un animal de casa (pisica, caine) si dormi cu el in patutbig grin sau daca nu merge asa lasa veioza aprinsa daca tot te sperii