| AlexandruAndrada a întrebat:

Hei TPU, ma numesc Andrada am 14 ani și nu știu ce să fac ca să scap de frica de întuneric și de a sta singură în casă.Nu mie chiar frică de întuneric,doar când stau singură într-o încăpere, dacă merg noaptea pe stradă nu am nimic, dar când trebuie să dorm singură în cameră plâng de frică.Cum pot scăpa de frica de întuneric?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Tuturor ne este frica de cate ceva, mai important sau mai stupid, fie ca recunoastem sau nu. Faptul ca admiti asta e primul pas si e foarte bine!
Gandeste-te totusi ca din intuneric nu iese nimic, nu exista monstri, fantome sau orice minunatie de acest gen.Pe de alta parte, poate ca ar trebui sa incerci sa distingi realitatea mai bine de filme.Nu spun asta in nume de rau insa lucrurile la care te uiti, persoanele cu care iti petreci timpul, chestiile auzite, toate cele care ti s-au intamplat si se intampla au o influenta considerabila asupra fobiilor.De asemenea, mediul in care te dezvolti te influenteaza.Incearca sa realizezi originea acestei temeri...de exemplu altora le e teama de intuneric pentru ca au fost speriati/luati prin surprindere de cineva ori ceva in intuneric, din cauza unui vis, datorita unei intamplari cheie petrecuta in astfel de circumstante... Poti repara sau ameliora macar situatia gandindu-te ca vremurile se schimba si ca daca odata ai patit ceva nu inseamna ca va avea loc acel ceva la nesfarsit, in mod constant, mereu si mereu.Mergi pe un exemplu-daca primul tau prieten s-a despartit de tine la cafeneaua cutare, nu inseamna ca tu de fiecare data cand vei merge acolo vei trece prin asa ceva.In plus, asa cum s-a mai zis, camera aceea nu se modifica prin nicio caracteristica fie lumina, fie intuneric.
Poti sa incerci sa scapi de frica pe etape.La inceput stinge doar unele lumini.Stai la televizor sau calculator cu luminile stinse.Vei realiza ca nu e cu nimic mai destructiv mediul tau, camera e la fel, ba chiar tu iti ocupi timpul si poate te si amuzi!
Sper sa fi ajutat cumva.Curaj! happy

5 răspunsuri:
| Mămăligă59 a răspuns:

Nu te poate ajuta nimeni Andrada. Tu singura trebuie sa iti infrunti aceasta teama. Si ai sa faci asta cand o sa te saturi sa-ti fie intruna frica.
Pana atunci ai putea sa iti iei o veioza.
Si nu-ti face griji, cunosc un baiat care are 21 si pana acum ceva timp ii era frica de intuneric. happy

| AlexandruAndrada explică (pentru Mămăligă59):

Pai mi-as lua o veioza dar dorm cu fratele meu mai mare in camera, si nu stiu daca i-ar placea asta straight face

| Mămăligă59 a răspuns (pentru AlexandruAndrada):

Pai ai putea sa-l intrebi daca-l deranjeaza...

| SkatM4 a răspuns:

Cam dubios la 14 ani, oricum nu judec pe nimeni.De ce sa-ti fie frica? E aceeasi incapere si cu lumina stinsa si cu ea aprinsa.Nu te pandeste bau bau. Incearca sa stai inchis in baie cu lumina stinsa 1 minut, si o sa vezi ca nu patesti nimic, totu' e in imaginatia ta.Si daca te ajuta sa vezi un strop de lumina, sa te simnti in siguranta, exista un bec, care se baga in priza.
Si plangi de frica? De ce ti-e frica, de sifonier, de mobila?laughing Cand o sa te muti, si o sa locuiesti pe cont propriu', ce o sa faci, stai cu toate luminile aprinse, si cu bata sub pernalaughing? Hai ca poti sa-ti invingi teama asta.

| AlexandruAndrada explică (pentru SkatM4):

laughing nu am sa stau niciodata singura laughing, cine stii poate bau-bau sta sub patul meu ^-^...pai nu stiu daca apare cineva din intuneric...laughing nu stiu ce sa fac