| DoarEU_1902 a întrebat:

Imi explica si mie cineva:
-cum se realizeaza procesul de ionizare?
-cum pot sa aflu cati electroni are, de exemplu, oxigenul, pe stratul K, L, M...etc?

Răspuns Câştigător
| peacla a răspuns:

Ionizarea ii procesul prin care un atom cedeaza sau accepta electroni ca sa ajunga la o configuratie stabila, adica sa aiba pe ultimul strat 2 sau 8 electoni.Ca sa afli cati electroni are pe straturi, substraturi trebuie sa i stii numarul de ordine(Z) pe care il poti gasi in tabelul periodic si sa stii ordinea in care se completeaza straturile.pe un orbital s pot fi maxim 2electroni, pe un orbital p pot fi maxim 6electroni, pe un orbital d pot fi maxim 10 electroni iar pe un orbital f pot fi maxim 14electroni. oxigenul are z=8, deci are configuratia 1s:2electroni, 2s:2electroni iar 2p:6electroni pentru ca in total are 8 electroni. sper ca ai inteles ceva din ce am incercat sa ti explic, daca mai ai nelamuriri mai intreaba ma.

8 răspunsuri:
| bianca a răspuns:

Iti zic eu ce se intampla la scoala mai nou

elevii stiu decat sa tipe si sa se gandeasca cu cine iese diseara in nu stiu ce bar sau mai stiu eu ce.

profesorii aia au o facultate si la salariu care il au ei crede-ma
FAC ASTA DIN PLACERE!
nu imi spune tu mie ca daca te duceai la doamna profesoara si ii ziceai "doamna chiar nu am inteles aici, puteti sa imi explicati inca odata"
iti zicea"nuuuu, nu iti explic"

asta e ideea ei sa explice voi sa intelege-ti

sunt si eu eleva si chiar daca nu sunt as la toate sau daca nu inteleg nu sustin faptul ca profesorul e de vina
dar mai bine sa moara capra vecinului nu?

am un respect deosebit pentru oamenii astia pentru ca eu, pe un asemenea salariu nu mi-as bate capul cu atatea tampiti!

gandeste-te bine! nu iti face nimeni morala!
poate esti chiar de varsta mea... dar pentru ca tu nu esti atenta nu face afirmatii necorespunzatoare.

| adutzwtaw98 a răspuns (pentru bianca):

Da bianca, si eu m.am dus la profesoara sa.i zic ca nu am inteles lectia si a spus ca discutam data viitoare, iar ora urm am inceput alta lectie si nici nu mai stia cine sunt...

| Manale_Ale_1974 a răspuns (pentru bianca):

Doamne copilul a întrebat o chestie pe care nu a înțeles-o și el/ea așteaptă un răspuns bun, din care poate înțelege ceva. Nu o morala. TPU este clar pentru a întreba chestii și a Răspunde, nu pentru a tine morala. Nu este vina ei ca nu a înțeles, poți spune ca nu este atenta doar dacă o știi tu personal.

| Loredana_4143 a răspuns:

Ba oameni buni nu-l mai invatati prostii:K2
L-8
M-8
N-18
O-32
P-32
Q-32
Si in functie de chestiile aste stabiliti configuratia electonica:
Ex.:F[Flour]-, are Z-ul 9 deci faci asa:K2-L7; deoarece nu avem destui electrunihappy
Asa ca "PEACLA" ai primit funda aiurea, macar daca stii gresit nu mai invata si p altii

| DoarEU_1902 explică:

@bianca, nu e vina mea ca unii copii tipa. Eu personal nu tip si nici nu ma gandesc cu cine ies diseara pentru ca am antrenamente in fiecare seara.
Daca ma duceam la ea si ii ziceam ca nu am inteles nimic, ma trimitea la loc. Am mai incercat la alta lectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"1s:2electroni, 2s:2electroni, 2p:6electroni " daca-i aduni nu sunt 10 electroni? Nici eu nu am inteles.

| Ralukkka a răspuns:

pe straturile KLMNOPQ se aranjeaza asa:
K: 2
L: 8
M: 18
N: 32
O: 32
P: 18
Q : 8
iar configuratia este tot o aranjare de electroni, doar ca nu pe straturi ci pe orbitali. exista 4 tipuri de orbitali : s, p, d, f, iar pe ei poti aranja un numar diferit de electroni.
De exemplu daca ai Z:50, cum spunea cineva mai sus, pe orbitalul s pot sta maxim 2 electroni, pe orbitalul p pot sta maxim 6 electroni, pe orbitalul d pot sta maxim 10 electroni iar pe orbitalul f pot sta maxim 14 electroni.
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6 5s2 4d10 5p2. din configuratie putem sa aflam si perioada si grupa, la configuratia exemplificata avem perioada 5 si grupa 14 ( IV A) si contine 11 orbitali. Sper ca persoanele ce nu au inteles s-au lamurit cat de cat a inteles macar cat de cat happy

| raul16bv a răspuns:

Loredana_4143 a raspuns cel mai bine si cel mai folositor chiar mi-a fost de ajutor