| Liliutzzy_Lilly_1996 a întrebat:

Îmi poate explica cineva cum se repartizeaza electronii pe straturi (clasa a 7a)...stiu ca nr max de electroni de pe un strat este 2xn^2, unde n este nr stratului, însă de ex pe stratul pe stratul M ar rămâne 9 electroni...de ce se pun 8 pe stratul M si 1 pe stratul N si nu ii punem direct pe M?! Eu asta nu inteleg...va rog ajutati-ma căci dau mâine test

Răspuns Câştigător
| castraveteleneinfricat a răspuns:

Bun pentru inceput sunt 3 straturi :K, L, M
pe stratul K:2é
L:8è
si pe statul M : Z-(K+L)
De ce doar 8 pe stratul M?
Deoarece M ne indica grupa di care face parte elementul respectiv.Nu exista mai mult de 8 grupe nu-i asa? Deci valoarea maxima a lui M este pana in 8. De asemenea daca M este 3 spre exemplu ne putem da seama ca elem. este din grupa 3 principala. Sper ca te-am ajutat si eu sunt clasa 7 si am luat 4 la primul test iar acum le stiu la perfecte.MULT SUCCES!

1 răspuns:
| Liliutzzy_Lilly_1996 explică:

Multumesc pentru ajutor(am luat 10 in test) happy