| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum sta treaba cu maturizarea la baieti si la fete atat din punct de vedere fizic cat si psihic dar si gandirea? Oare maturizarea asta tine practic si de IQ-ul pe care il are copilul sau asa e de la mama natura?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Discuți cu el, cu ea, vezi din felul în care răspunde, altă modalitate nu ai.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are treabă cu IQ.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Atunci cu ce are treaba?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

O fi aici lucrarea lui Dumnezeu?

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Are cu înțelepciunea nu cu inteligența.
Iar aceasta rezultă din experiență, adică faci ceva, pățești ceva, bun sau rău, și tragi concluzii legate de cum să te comporți în viitor. Asta înseamnă să fii matur, să fii în stare să îți asumi responsabilități pe care nu le ai când îți dă mama de mâncare și bani de mers la cofetărie cu prietenul sau cu prietena. Cu asta are treabă.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

Si legat de maturizarea asta? cum iti dai seama ca esti destul de maturizat s-au destul de pregatit la mansarda?

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu ai cum până nu faci ceva.
Hai să zicem că îți place de un băiat.
Apoi ieși cu el la o întâlnire.
Apoi el îți cere știi tu ce și stiu și eu.
Atunci te gândești ce o să urmeze din asta, dacă tu accepți.
Dacă ești matură, asta înseamnă că înțelegi ce o să urmeze, ce poate urma și ce se poate întâmpla și analizezi dacă el este suficient de matur și tu ești suficient de matură pentru tot ceea ce urmează să urmeze.
Așa îți dai seama. când faci ceva, când trebuie să faci ceva. Nu pe bază de decizie teoretică, cu test IQ,

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru sadrian46):

"Hai să zicem că îți place de un băiat." nu te supara dar eu sunt baiat nu puteai sa formulezi altfel nu de alta dar sa stii ca eu nu sunt dinacela ok, dar sa stii ca am inteles ce vrei sa spui.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Mă scuzi, nu am fost destul de atent la sexul celui care a pus întrebarea. Nu mă refeream la handicapații sexuali din LGBTQ+.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Discuți cu el, cu ea, vezi din felul în care răspunde, altă modalitate nu ai.

| Lizuca1234 a răspuns:

Se stie ca baietii se maturizeaza psihic un pic mai tarziu decat fetele. Dpdv fizic, cu siguranta si ADN-UL isi spune cuvantul. Psihic e discutabil-tine si de educatie, de mediul in care traiesti, implicarea parintilor in educatia ta, anturajul...and the list is like the Schindler's