| sk823 a întrebat:

Imi poate spune cineva de ce ma simt obosit si nu am facut nimic sa ma obosesc? am si mancat deci sa nu credeti ca e din cauza asta

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

In primul rand incep cu cel mai grav termen in legatura cu ce spui tu ca simti desi e cam putin. O varianta ar fi oboseala cronica, este destul de rar intalnita mai ales ca este o boala care poate fi confundta de cele mai multe ori, pe langa acest fapt este putin cunoscuta.Nu exista teste care sa confirme acest diagnostic din pacate, acest sindrom consta intr-o stare permanenta de oboseala cu epuizare la cel mai mic efort, insotita de febra, de dureri musculare si dorsale, de dureri de cap, de tulburari de somn, de o dificultate in concentrare, aceste simptome persista in timp.Tratamentul poate cuprinde luarea de fortifiante: acizi aminati, oligoelemente ca manganul, cuprul, calciul, magneziul. Oricum e mai bine sa mergi la un doctor pentru un control de rutina.Alte cauze ale oboselii si ma refer pentru o persoana ca tine care munceste atat fizic cat si psihic in timpul zilei, diferite activitati ca orice om sanatos ar putea fi: putin somn iti trebuiesc in jur de 7-8 ore pe noapte, eventual 1-2 ore de somn dupa amiaza te vor face sa te simti mai relaxat pana seara; poate suferi de anemie(daca observi ca ametesti cand intorci capul, cand te ridici de jos nu neaparat in mod brusc)atunci creierul nu se oxigeneaza in maniera corecta si ametesti, pentru cateva secunde nu mai vezi nimic; un regim alimentar nesanatos, prea putine lichide trebuie sa consumi minim 1. 5l/zi, putine fructe contin multe vitamin foarte importante, hipotiroidism(o tiroida lenesa) glanda nu produce suficienti hormoni tiroidieni si din aceasta cauza toate miscarile organismului sunt lente, prea multa cafea, ceai verde, sucuri contin cafeina, apneea de somn in cazul in care ai petrecut cateva nopti albe sau daca nu ai respectat orele de somn, acest sindrom se verifica cel mai des in persoanele supraponderale si obeze si in ultimul rand ar fi boli cardiovasculare nediagnosticate

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ma ce atata scris nici primul rand nu l-am citit baga acolo in tine mancare Beni! si ia vitamine sclerozatulelaughing