| alinmihalache a întrebat:

Imi poate spune cineva topul liceelor din Iasi, pe profilul real.Mai am doar un an de scoala si vreau sa trag tare sa ma pregatesc pentru examen.Imi place mult matematica, de aceea am ales acest profil. Daca se poate as dori si media media de intrare cu care se intra la liceul respectiv.Multumesc mult. O zi placuta!

Răspuns Câştigător
| cristina_3322 a răspuns:

Iti voi zice liceul, si profilurile mate-info si mediile de anul trecut care au fost ultimile.Vei primi la anul` intr`a 8-a o carticica cu liceele si mediile care s`au intrat ultimile.

1 - Colegiul "Costache Negruzzi" - mate-info 9, 32
- mate info -bilingv engl. -9, 03
2- Colegiul "National" - mate info - 9, 43
3- Colegiul "Emil Racovita" -Mate info intensiv engl - 9, 36
-mate info intensiv informatica - 9, 36
4- Colegiul "Mihai Eminescu " - mate info bilingv engl-9, 03
-mate info bilingv franceza- 8, 94
-mate info - 9, 14
5-Liceul de informatica"Grigore Moisil" - mate info intensiv info-8, 79
6-Liceul Teoretic "Vasile Alecsandri"-mate-info -9, 36
-mate info intensiv engl - 8, 71
7- Liceul "Garabet Ibraileanu" - mate info -8, 63
-> (Hai aici, sunt si eu) -mate info - intensiv info - 8, 63
8 - Liceul Teoretic "Dimitrie Cantemir " Mate info - 8, 65
9- Liceul Miron Costin - mate info -8, 23
10 - Liceul Alexandru Ioan Cuza- mate info - 8, 03

atat unde sunt profiluri mate info. Desi la mate info e cel mai greu. daca te descurci cu fizica e bine, vei da teza la mate, fizica si geografie sau istorie parca. (si la Bac la fel). Nici profilul de filologie nu e chiar usor, daca vei prinde latina sa o intelegi si sati placa, te poti duce si acolo.Eu sunt acolo. Desi imi pare rau de alegere. dar nah. Tu trebuie sa te gandesti foarte foarte bine.
Cel mai usor este la Stiinte sociale sau Stiinte ale naturii. Oricum conteaza mai putin ce liceul ai facut, conteaza dar nu foarte foarte mult.Conteaza mediile cu care ai terminat 9-12.
ORicum sa tragi tare clasa a 8-a ca e usoara. Geografia romaniei si istoria romaniei. si ti-as zice sa dai teza la istorie ca e mai usor, inveti esentialul din cateva lectii. insa la geografie ai de invatat capitole intregi. Multe rauri trebuie sa stii.
E un sfat pentru ca eu nu l`am primit si ma bucur ca am sansa sa il dau cuiva, sai fie de ajutor. si matematica nu e deloc grea in clasa a 8-a, nici geometria in spatiu. se zice ca e grea ca nujt ce, dar nu`i adv.treb doar sa inveti formule multe sa le stii ca sa le aplici la probleme, atat.

Multa bafta:*

Fundita?batting eyelashes

2 răspunsuri:
| maddy0212 a răspuns:

Mai am si eu tot un an de gimnaziu, si ca si tine am ales mate info. Eu sunt la alecsandri din clasa I si e destul de bine aici. Mai departe am vrea sa raman tot alecsandri deorece cunosc profii (majoritatea isi dau silinta sa ne invete ceva, insa nu e ca la national sa nu-ti puna note mici sau sa-ti mareasca media doar ca liceul sa aiba doar elevi buni cu medii mari). Aici din cate am inteles media de intrare la mate info este 9. 36 iar la mate info intensiv engleza(la care as vrea sa ma duc) este 8. 71, destul de buna avand in vedere ca media mea pana acum este 9. 89

| alinmihalache explică:

Multumesc foarte multbig grinhappy un raspuns pe masura