| Anutza198 a întrebat:

Imi pot pune lentile de contact permanente daca am 15 ani? Idea este ca port ochelari de prin clasa a treia si m am saturat! Dar mama a spus ca daca nu sunt permanente nu ma lasa sa imi pun pentru ca alea temporare trebuie sa le scoti noaptea si cica se irita ochiul... Please help me!

4 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Nu am auzit sa fie lentile permanente. trebuie sa le scoti ca altfel iti fac rau la ochi.
se irita doar daca le porti prea mult si poti face conjuctivite daca nu esti ateta la igiena. trebuie sa stea intr-un lichid anume si sa ai grija sa nu fii murada pe maini. si eu port ochelari si sincer nu mi as lua lentile ca e prea mare bataie de cap.

| WildS0ul a răspuns:

Sa stii ca sunt foarte incomode. Eu am tot 15 ani si m-am rugat de mama sa imi cumpere. Ma rog la mine a fost un moft, voiam ochii albastri, dar zau ca nu se merita. Oricum ai un numar limitat de zile in care poti sa le porti, dupa trebuie sa iti iei altele. Eu zic sa iti cumperi o pereche de ochelari care te avantajeaza si iti plac mult, decat sa arunci banii de pomana la 2-3 luni.

| NextTime_Stefanutzu_1990 a răspuns:

Nu exista permanente, doar cele care se schimba la cateva luni atat, si da, trebuie date noapte jos neaparat.Si nu nu iti irita ochiul daca stii sa le dai si le pui cu grija! Explica`i mamei tale, ca poti sa le spui si sa le dai jos usor, fara sa iriti ochiul.

| Anutza198 explică (pentru NextTime_Stefanutzu_1990):

Si tatal meu are lentile de contact si da le schimba o data la cateva luni dar doarme cu ele...sta tot timpul cu ele.