| Rebidulce123 a întrebat:

Imi puteti spune daca am sanse de a merge la o universitate din America daca am supotr financiar, stiu sa vorbesc engleza si bine inteles daca sunt acceptata
Vreau raspunsuri serioase!
Doar o parere simpla referitoare la acest subiect imi este de ajuns! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai isi permit 20.000-30.000 pe an sa te trimita sis a te suport in Anglia, atunci poti merge sa faci scoala acolo. Din pacate, in America nu poti ajunge, pentru ca acolo ai nevoie de viza!
Se poate ajunge la o faculatate acolo, dar numai daca pe perioada liceului esti atat de buna, incat ajungi sa obtii locul 1 la vreo olimpiada internationala de matematica, fizica ori chimie.
Sa stii sa orbesti engelza bine nu mai imoresioaneaza pe nimeni. In ziua de azi, aproape totii copii stiu engleza, dar asta nu da dreptul nimanui sa zboare in America.
In America se poate ajunge daca parintii tai obtin viza de emigrare acolo sau viza de munca acolo.

| leapșa a răspuns:

Da, este posibil.
Trebuie sa dai niste teste de limba, sa scrii un eseu si sa ai cateva scrisori de recomandare de la profesorii din liceu.

| Rebidulce123 explică (pentru leapșa):

Da stiu, m-am informat inainte sa pun intrebare doar ca voiam sa aud si alte parei.
Mersi.