| MariusBM26 a întrebat:

Imi puteti spune daca se vede tutunul in sange (adica daca fumez si la 2 zile ma duc la analize se poate vedea ca am fumat) dau funda raspunsului argumentat

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Analizele de sange,nu vor arata daca fumezi sau nu.Dar dintii,gura, limba, esofagul, plamanii, vor "arata"mai tarziu efectul fumatului.Si cu cancerul, nu prea este de glumit.Nu degeaba,sunt puse acele fotografii pe pachetele cu tigari.
Gudronul(compusul chimic al tutunului),substituie oxigenul(este vital pentru buna functionare a organismului),afecteaza sistemul circulator(ingroasa vasele de sange,apar cheaguri de sange),este afectata si viata sexuala, dentitia, pielea, plamanii, etc.Plus,mirosul de tutun, este oribil!
Oricum, daca analizele sunt rele, un medic isi v-a da seama daca fumezi sau nu, chiar daca tu spui ca "nu".

1 răspuns:
| mona a răspuns:

Nu se va vedea nimic