| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune de ce lumea rade de mine? Treaba sta in felul urmator. Am o prb din nastere care, din cate se vede e foarte batjocorita. Sunt putin sensibila si de multe ori cedez plangand. Nu am prieteni pe care sa ii pot numi cu adevarat PRIETENI. Fac parte dintr-o clasa numai de bogatasi (majoritatea, eu una sunt undeva pe la mijloc. Nu oot spune ca am bani cat sa ma scald in ei dar nici nu pot sa zic ca nu imi permit anumite lucruri) care mereu isi bat joc de mine. Fie ca sunt grasa, fie din cauza problemei mele sau orice altceva. Ok nu prea imi pasa de parerile lor insa din gradinita (acum sunt clasa a 7-a) am un "anturaj" de colege. Una dintre ele e cam mincinoasa, e dublicitara ca sa spun asa. Insa mereu ea castiga. Toata lumea o place pe ea. Cealalta e consateanca cu mine, pot sa zic ca ma inteleg cu ea insa fiind cmbppv cu cea despre care am vb mai devreme, ma barfeste si ea si rad de mine nu numai atat, mai fac misto si cu altii. Acum cateva ore am vb cu prima colega mentionata pe facetime si ea mai vorbea cu inca o fata. Subtilitatea ei nu e ff mare. Am observat cum ii facea semne si radeau si ma dadea pe mut ca sa ma barfeasca, colega mea tot nu stiu ce semne ii facea din buze si cealalta radea. Poate ca o sa spuneti ca nu e adevarat. Insa va asigur ca este. Spuneti mi ce sa fac. Sa ma indepartez de ele nu pot pentru ca mna... Nu stiu cum sa explic exact.Va rog. Ajutati-ma si spuneti-mi ce ar trebui sa fac sa nu se mai rada de mine mereu.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Meriți mai mult decât atât. Un prieten adevărat nu face aceste lucruri, ci iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate. Dacă vezi ca ele nu sunt asa, nu te mulțumi cu puțin. Meriți sa fii tratata cu demnitate și respect. Fii puternica și încrezătoare. Un prieten adevărat nu se uita la un defect ci iubește ceea ce este omul în interiorul lui.

| mimimumu a răspuns:

Si eu sunt o fire mai sensibilă si când nu mai pot ține in mine, plâng.Dar am trecut peste asta.Sau cel putin, incerc sa trec. Uite ce am facut eu ca sa ma simt mai bine:
1. Aproprie-te de Dumnezeu.
-roaga-te ori de cate ori simti nevoia, du-te la Biserica, inchina-te inainte sa mergi la scoala si după ce ai venit de la scoala;
2.Citeste.
-citind,nu numai ca iti îmbunătățește vocabularul dar anumite carti au personaje care parca sunt aceleasi cu tine. Spre exemplu, cum am mai spus, eu sunt timidă si nu prea sociabilă.Eh, de curând am citit o carte in care era vorba despre un băiețel care nu era băgat in seama nici măcar de familie dar avea prieteni imaginari si vorbea cu ei.Si pe spate avea un citat care m-a impresionat "Esti invizibil, doar daca te simti invizibil." Citind carti de acest gen, te simti in largul tau, intr-o lume mai buna, in lumea TA! În caz ca te intereseaza cartea se cheama "Confesiunile unui prieten imaginar"
3.Cauta citate,proverbe, zicatori, statusuri care se refera la viata, prietenie, iubire etc
4.Pentru a te simti bine si a uita de replicile jignitoare la adresa ta, i-a un borcan sau o cutie mică si de fiecare data când ai realizat ceva de care esti mândră, scrie pe un bilet si adauga-l acolo iar ori de cate ori te simti infranta, deschide cutia, citeste si vei zâmbi din nou.
5.Traieste sănătos.
-fă sport: niste exercitii usoare acasa pe ceva nici prea moale nici prea tare.Ca sa iti dezmortesti oasele.
-mananca sanatos:renunta la cipsuri, la pop-corn, bomboane gumate...Sau măcar mananca moderat.Si după masa i-a un mar, o banana, portocală (E preferata mea) etc. După parerea mea fructele si legumele te fac mai FRESH după ce le consumi

Sper ca recomandările mele sunt tocmai buna sa va meargă la suflet!