| BeeFree a întrebat:

Imi puteti sugera niste carti inteligente scrise de oameni inteligenti?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din seria romane polițiste : „Criză și dialog", „Trilogia de apă" și „Cartușiera gri" de Nicolae Rotaru; „Ancheta în infern", „Crimă prin mica publicitate", Enigmă la mansardă și „Coșmar" de Rodica Ojog.
Deprimism : „Ultima suflare" de Gelu Vlașin.
Filosofie: „Teoria Fatalismului" de Vasile Conta;
„Siogismele Maladiei", „Lacrimi și Sfinți", „Pe culmile disperării" și „Amurgul gândurilor" de Emil Cioran,„Despărțirea de Goethe", „Pagini despre sufletul românesc" și „Devenirea în ființă" de C.Noica.
Romane experimentale : „Înmormântări", și „Cartea Oltului" de Bogza; „Lada cu Nuci" și „Brom" de H.Bonciu.
Și Romane de Dragoste: „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război" de Camil Petrescu, „Maitreyi" și „Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, „Enigma Otiliei" de George Călinescu

| Ancutzyca a răspuns:

Paulo choelo - alchimistul, de fapt toata colectia scrisa de el merita citita,
o alta carte interesanta " disciplina emotionala" de charles manz