| Raisa77 a întrebat:

În acest moment eu ma aflu in Belgia si stau aici de 5 ani de zile iar vara aceasta voiam sa ma mut inapoi in Romania cu parintii mei, am 14 ani aproape 15 iar normal in Romania acum ar trebui sa intru la liceu dar nu am niciun examen dat in clasa 8 a ce as putea face si care sunt sansele sa pot continua cu liceul in Romania?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca vei face aici clasa a VIII-a si apoi dai examenul de Evaluare Nationala.
Acest lucru trebuie oricum solutionat la Instectoratul scolar din Orasul/Judetul unde vei locuii in Romania si acolo se va decide in ce clas amergi si ce anume trebuie sa faci.
Nu uitati totusi, ca inainte de a pleca din Spania, sa luati toate hartiile de la scoala facuta in Italia, cu situatia ta scolara.