| Namastee a întrebat:

In Canada 90% vorbesc engleza si 80% franceza. Cat % vorbesc ambele limbi? Eu as zice 80%, dar la raspunsuri scrie 70% si nu inteleg de ce. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| ebounty a răspuns:

90% vorbesc engleza, deci 9/10 canadieni vorbesc engleza, adica 1 canadian nu vorbeste.
80% vorbesc franceza, deci 8/10 canadieni vorbesc franceza, adica 2 canadieni nu vorbesc.

1 canadian nu vorbeste engleza si 2 nu vorbesc franceza, in total 3 din 10 canadieni care nu stiu ambele limbi.
3/10 = 30%, deci restul de 70% cunosc ambele limbi.

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca zece procente nu cunosc engleza, si douazeci nu cunosc franceza, raman saptezeci de procente care le vorbesc pe ambele.

| minz156 a răspuns:

E corect, pentru ca daca stim ca 90% vorbesc engleza, inseamna ca 10% vorbesc alta limba (franceza). Deci din cei 80 % care vorbesc franceza, 10% sunt aia care vorbesc numai franceza, nu si engleza, deci 70% vorbesc si si.