| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta profilul Stiinte Sociale? Ce materii speciale se fac in fiecare an de studiu si din ce materii se da bacul? FUNDA happy

2 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Materiile predate la stiinte sociale sunt istoria, lb.romana(4-6 ore pe saptamana), engleza, franceza(8 ore in total), geografie, matematica(2-4 ore pe saptamana.).
Vei face si biologie, fizica si chimie, in clasa. a 9-a si a 10-a(1-2 ore pe saptamana.). Vei face in a 9-a logica, in a 10-a psihologie, in a 11-a economie si in a 12-a filozofie, la care vei si da teza...limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie...
*-*

| Nastia a răspuns:

E cel mai usor profil de la un liceu teoretic.nu se bazeaza pe materiile mate, info, chimie, fizica, tic.Se pune accentul pe romana, filosofie, logica, istorie.Se da bac-ul la romana,istorie,limba straina[scris,oral si listening-caseta] si o proba la alegere dintre:psihologie,filosofie, logica, sociologie, geografie, economie.Bafta la invatat!