| Afgshhakakl a întrebat:

In ce consta profilul Stiinte Sociale? Ce materii speciale se fac in fiecare an de studiu si din ce materii se da bacul? FUNDA

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale happy
Materiile imprtante sunt : Romana, limbile straine, stiintele sociale (logica in a 9-a, psihollogie in a 10-a, economie in a 11-a, filozofie in a 12-a) si nu in ultimul rand istoria.
La BAC vei avea de ales intre stiinte sociale si geografie, limba 1 (adica cea la care esti avansta) o dai oral, iar istoria si romana le dai obligatoriu.
Sper ca te-am ajutat happy

4 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Materiile predate la stiinte sociale sunt istoria, lb.romana(4-6 ore pe saptamana), engleza, franceza(8 ore in total), geografie, matematica(2-4 ore pe saptamana.).
Vei face si biologie, fizica si chimie, in clasa. a 9-a si a 10-a(1-2 ore pe saptamana.). Vei face in a 9-a logica, in a 10-a psihologie, in a 11-a economie si in a 12-a filozofie, la care vei si da teza...limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie...

| Lauraelena01 a răspuns:

Materii faci cel mai mult: romana, engleza istorie geografie...si putina mate, dar usoara
Bacul se da din romana, istorie si la alegere din geografie, logica, psihologie, economie(geografia cea mai usoara, toti dau din asta). Este un profil destul de usor!:* Succes!

| pwp a răspuns (pentru Lauraelena01):

Cum adica este un profil destul de usor? Eu sunt la sociale si mi se pare foarte greu, intrucat trebuie sa citesc si sa invat zeci de pagini!

| Lauraelena01 a răspuns (pentru pwp):

Eu am terminat stiinte sociale. daca iti place sa citesti ti se pare usor, bine la mine nu a fost foarte greu, adica am avut de invatat decat din programa pentru bac. oricum depinde de fiecare profesor, ce pretentii are!